● Κοινότητα Viber

Στις 9 Οκτωβρίου 2019, το σχολείο μας εγκαινίασε έναν πρωτότυπο τρόπο ενημέρωσης των Γονέων και Κηδεμόνων: Την Κοινότητα Viber Δ.Σ. 5ο Δράμας. Με αυτήν την πλατφόρμα, έχετε άμεση ενημέρωση για τις δράσεις του σχολείου, κατευθείαν στο κινητό, το τάμπλετ ή τον υπολογιστή σας!

Οι Κοινότητες του Viber (Viber Communities) είναι ομαδικές συνομιλίες στις οποίες μπορεί να συμμετέχει απεριόριστος αριθμός χρηστών. Εμείς επιλέξαμε τον ευκολότερο για σας τρόπο χρήσης της. Δεν απαιτείται εγγραφή, ούτε δημοσιοποίηση των στοιχείων και του τηλεφώνου σας!

1. Ανοίξτε το Viber.

2. Στην κάτω δεξιά πλευρά της αρχικής οθόνης του Viber, επιλέξτε ‘Ξ Περισσότερα

3. Στην επόμενη οθόνη, αυτή με το όνομά σας, δείτε πάνω δεξιά ένα τετράγωνο εικονίδιο που μοιάζει με μαίανδρο.

4. Επιλέξτε το για να ενεργοποιηθεί η κάμερα.

5. Σημαδέψτε το QR Code που πήρατε από το σχολείο για να περαστεί στο Viber σας η διεύθυνση της κοινότητας.
6. Πιέστε επάνω της και επιλέξτε ‘Ανοιγμα‘.

7. Στο επόμενο παράθυρο, επιλέξτε ‘Σύνδεση‘.

8. Η κοινότητα Δ.Σ. 5ο Δράμας θα εμφανιστεί στις συνομιλίες σας και θα ενεργοποιείται όποτε υπάρχει ανακοίνωση του Σχολείου.

9. Μπορείτε να στείλετε μέσω αυτής μήνυμα στο Σχολείο αλλά δεν μπορείτε να συζητήσετε με άλλους ‘συνδρομητές’ για λόγους ιδιωτικότητας και προσωπικών δεδομένων.

10. Μπορείτε να διακόψετε όποτε θέλετε: Έχοντας ανοίξει την κοινότητα, αγγίξτε το μενού πάνω δεξιά και επιλέξτε ‘Πληροφορίες συνομιλίας΄. Τέλος, αγγίξτε το ‘Έξοδος και διαγραφή‘.