Συμμετοχή στον 8ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό για τον Ελληνισμό της Ανατολής

Με την αναβίωση του ποντιακού αποκριάτικου εθίμου “Εμπονέστα” ολοκληρώθηκε το 3ο εργαστήριο δεξιοτήτων με θέμα τη λαϊκή παράδοση και ειδικότερα τον Ποντιακό Ελληνισμό.

Το σχολείο μας συμμετείχε στον 8ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό για τον Ελληνισμό της Ανατολής, με βίντεο που αφορά την παρουσίαση της αναβίωσης εθίμων που λάμβαναν χώρα στον Πόντο την περίοδο της Αποκριάς.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε τον Ποντιακό Σύλλογο Σεβαστειανών “Πυρρίχιος” για τις καταπληκτικές φορεσιές που μας παραχώρησε, τον κ. Κυριάκο Φαντίδη που συνόδευσε με τη λύρα τις δράσεις μας, την κα Kiki Konstantinidou για τη δωρεά των σκηνικών, τον κ. Φίλιππο Κερενκιωτη για τα παλιά οικιακά σκεύη που μας έδωσε και τον υπέροχο Σύλλογο Γονέων του σχολείου μας για την αμέριστη συμπαράσταση του αλλά και για την προσφορά των ποντιακών εδεσμάτων, όπου μετά το πέρας των δραστηριοτήτων τιμήσαμε δεόντως. Ηταν μια εμπειρία μοναδική για τα παιδιά και τις εκπαιδευτικούς!!!

Παρακάτω, ακολουθεί το βίντεο με το οποίο το σχολείο μας συμμετέχει στον διαγωνισμό.