Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής βίας και του Εκφοβισμού.

Ο όρος “σχολική βία” αναφέρεται στην εσκεμμένη, απρόκλητη, συστηματική και επαναλαμβανόμενη χρήση βίας μεταξύ μαθητών ή συνομήλικων παιδιών, εντός και εκτός σχολείου, με στόχο την επιβολή και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου ή αναστάτωσης.  Δυστυχώς, κατά τα τελευταία χρόνια το πρόβλημα της σχολικής βίας εντείνεται, επηρεάζοντας την καθημερινότητα ολοένα και περισσότερων μαθητών.

Είναι απαραίτητη η συλλογική προσπάθεια όλων για την πρόληψη και αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού. Οφείλουμε να μάθουμε για το φαινόμενο, τα σημάδια και τις συνέπειες του, να κατανοήσουμε τη σοβαρότητα του προβλήματος και να υιοθετήσουμε στάση μηδενικής ανοχής απέναντι στη βία, να δημιουργήσουμε κλίμα εμπιστοσύνης και ζεστασιάς ώστε τα παιδιά να νιώθουν άνετα και οικεία για να μας μιλήσουν για ό,τι τα απασχολεί.

Σε αυτά τα πλαίσια, διαβάσαμε τα παραμύθια: ” Τα χέρια δεν χτυπάνε, τα χέρια αγαπάνε” και “Θέλω να μάθω γιατί…η βία δεν είναι αστεία”.

IMG 20240306 141036

Αποφασίσαμε να φτιάξουμε μια ομαδική εργασία με αφορμή τα “χεράκια” που πρωταγωνιστούν στο πρώτο παραμύθι…να φτιάξουμε τα “χεράκια” που αγαπάνε, σέβονται, συνεργάζονται, βοηθάνε και φτιάχνουν με τις αγκαλιές τους ένα κόσμο πολύχρωμο και χαμογελαστό που περιβάλλεται από αγάπη….

IMG 20240306 140939

IMG 20240306 141157 1