Erasmus+ – Ταξίδι στην Πορτογαλία

Οκτ 201824

Το ταξίδι μας μέσα από το Erasmus+ συνεχίζεται αυτή τη φορά στην Πορτογαλία στο σχολείο Fajoes στην πόλη Oliveira de Azemeis. Οι εκπαιδευτικοί από το 4ο Νηπιαγωγείο Ν. Ιωνίας συμμετείχαν στη διακρατική συνάντηση στην Πορτογαλία. Οι συνεργάτες συναντήθηκαν πάλι για να συζητήσουν την πορεία του προγράμματος “Travelling projects – a journey to future competences” και να επισκεφτούν τα εκεί σχολεία α’θμιας και β’θμιας εκπαίδευσης. Παράλληλα, συζητήθηκαν τα θέματα της εκπαίδευσης που τελικά είναι σχεδόν κοινά σε όλα τα κράτη και τα θέματα που απασχολούν τους εκπαιδευτικούς όμοια. Ήταν μία πολύ εποικοδομητική συνάντηση για όλους μας που ευτυχώς μέσα από αυτά τα ευρωπαϊκά προγράμματα του ΙΚΥ δίνεται η δυνατότητα στους εκπαιδευτικούς να γνωρίσουν νέα εκπαιδευτικά συστήματα, να τα τα συγκρίνουν και να τα αξιολογούν.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Erasmus+ – Ταξίδι στην Πορτογαλία