ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Α’ ΚΑΙ Β΄ ΤΑΞΗΣ: ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΣΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ.

Οι μαθητές/τριες της Α΄ και Β ΄τάξης συμμετείχαν σε διδακτική επίσκεψη που οργάνωσε το σχολείο στο ιστορικό κέντρο. Αφετηρία ο Μητροπολιτικός Ναός Αθηνών που κτίστηκε μεταξύ 1842-1862,  σταυροειδής τρίκλιτη βασιλική με τρούλο , στον οποίο χρησιμοποιήθηκαν ύλες από ερειπωμένες βυζαντινές εκκλησίες. Στο εσωτερικό του φυλάσσονται οι λάρνακες με τα ιερά λείψανα της Αγίας Φιλοθέης και του εθνομάρτυρα Πατριάρχη Γρηγορίου Ε.. Επίσκεψη στο παρεκκλήσι Άγιος Ελευθέριος, ιστορικός ναός της Παναγίας Γοργοϋπηκόου, ναός του 12ου αι. σταυροειδής και εγγεγραμμένος. Πληροφορήθηκαν για το βίο της Αγίας Φιλοθέης, (Ρεγγίνα Μπενιζέλου) κόρης Αθηναίου προύχοντα, που στα 17 της έγινε μοναχή και επεδόθη σε φιλανθρωπικό έργο για τις άπορες νεαρές Αθηναίες . Πέθανε από τα φριχτά βασανιστήρια των Τούρκων στα 1589. Ξεναγήθηκαν στη Ρωμαϊκή Αγορά (διοικητικό και οικονομικό κέντρο της πόλης στους ρωμαϊκούς χρόνους) με τα σωζόμενα αρχαιολογικά μνημεία της, τη Βιβλιοθήκη του Αδριανού , το Φετιχιέ τζαμί, μνημείο Οθωμανικής περιόδου, γνωστό και ως Σταροπάζαρο. Επίσης το Μεντρεσέ Αθηνών, (ισλαμικό ιεροσπουδαστήριο) του 17ου αι. όπου μια είσοδος μαρτυρά την ύπαρξη του. Λέγεται δε ότι στα κλαδιά του πλάτανου στην αυλή του κτιρίου γίνονταν απαγχονισμός των καταδίκων την εποχή του Όθωνα.  Από εκεί προέρχεται και η φράση… Χαιρετά μου τον πλάτανο…. Το χώρο της Ρωμαϊκής Αγοράς κοσμεί και το μνημείο Πύργος των Αέρηδων (ναός Αιόλου) χτισμένο το πρώτο μισό του 1 ου αι. π. Χ. από τον Έλληνα αστρονόμο Ανδρόνικο Κύρρηστο. Έχει οκταγωνικό σχήμα, θεωρείται ο πρώτος μετεωρολογικός σταθμός στον κόσμο. Ήταν και ωρομετρικός σταθμός, καθώς υπήρχαν εξωτερικά ηλιακά ρολόγια, ενώ όταν δεν είχε ηλιοφάνεια, στο εσωτερικό λειτουργούσε υδραυλικό ρολόι. Τελευταίος σταθμός της περιήγησης το Μετόχιο Παναγίου Τάφου στα Αναφιώτικα στην Πλάκα, εκκλησία που υποδέχεται κάθε χρόνο το Άγιο Φως από τον Πανάγιο Τάφο των Ιεροσολύμων. Ανεξερεύνητα, άγνωστα μνημεία και θησαυροί της πόλης των Αθηνών θα τα ανακαλύψουμε ίσως σε κάποιες άλλες διαδρομές!!!!!

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 εικόνα Viber 2023 11 02 11 09 36 010 εικόνα Viber 2023 11 02 11 09 36 219 εικόνα Viber 2023 11 02 14 20 07 178 εικόνα Viber 2023 11 02 14 22 07 871