Αρχική » Το σχολείο μας » Προσβασιμότητα σχολείου

Προσβασιμότητα σχολείου

Οι υποδομές στο 4ο Λύκειο Αμαρουσίου-Ζεκάκειο είναι κατάλληλες για μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς/κηδεμόνες με κινητικά προβλήματα. Ειδικότερα, η είσοδος στο χώρο του προαυλίου γίνεται απρόσκοπτα από το πεζοδρόμιο της οδού Ζεκάκου. Υπάρχουν ράμπες με μικρή κλίση, ώστε η πρόσβαση στο εσωτερικό του κτιρίου αλλά και στον προαύλιο χώρο να συντελείται απρόσκοπτα, ενώ το σχολείο διαθέτει ανελκυστήρα για τη μετακίνηση μεταξύ των  ορόφων. Να επισημανθεί, τέλος, ότι υφίσταται τουαλέτα ειδικά κατασκευασμένη για εμποδιζόμενα άτομα.

Σαν σήμερα

4/12/1897: Υπογράφεται η Συνθήκη της Κωνσταντινούπολης, που θέτει τέλος στον ελληνοτουρκικό πόλεμο.
Η Ελλάδα υποχρεώνεται να καταβάλει 4 εκατομμύρια χρυσές λίρες ως αποζημίωση στην Τουρκία και να εκκενώσει την περιοχή ανάμεσα στον Όλυμπο και τα Καμβούνια Όρη. Με την ίδια συνθήκη, η Κρήτη αποκτά την αυτονομία της.