Αρχική » Το σχολείο μας » Προσβασιμότητα σχολείου

Προσβασιμότητα σχολείου

Οι υποδομές στο 4ο Λύκειο Αμαρουσίου-Ζεκάκειο είναι κατάλληλες για μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς/κηδεμόνες με κινητικά προβλήματα. Ειδικότερα, η είσοδος στο χώρο του προαυλίου γίνεται απρόσκοπτα από το πεζοδρόμιο της οδού Ζεκάκου. Υπάρχουν ράμπες με μικρή κλίση, ώστε η πρόσβαση στο εσωτερικό του κτιρίου αλλά και στον προαύλιο χώρο να συντελείται απρόσκοπτα, ενώ το σχολείο διαθέτει ανελκυστήρα για τη μετακίνηση μεταξύ των  ορόφων. Να επισημανθεί, τέλος, ότι υφίσταται τουαλέτα ειδικά κατασκευασμένη για εμποδιζόμενα άτομα.

1. 29/11/: Διεθνής Ημέρα Αλληλεγγύης προς τον Παλαιστινιακό Λαό
    Η Διεθνής Ημέρα Αλληλεγγύης προς τον Παλαιστινιακό Λαό γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 29 Νοεμβρίου, σύμφωνα με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ που ελήφθη το 1977, με σκοπό να κάνει γνωστό στο διεθνές κοινό το παλαιστινιακό πρόβλημα.