Επιμόρφωση στην Κύπρο

Από τις 3/7/2021 μέχρι και τις 8/7/2021 τρεις εκπαιδευτικοί του σχολείου μας παρακολούθησαν διαδικτυακά το σεμινάριο INTERCULTURAL EDUCATION– The Answer to Diversity in the Classroom που διοργανώθηκε από τον εκπαιδευτικό φορέα EDUCULTURE.

Το σεμινάριο εντάσσεται στο πλαίσιο του προγράμματος KA1 Erasmus+ με τίτλο “Teachers 2.0” το οποίο υλοποιείται στο σχολείο μας από το 2018. Στο σεμινάριο αυτό οι εκπαιδευτκοί μας επιμορφώθηκαν στη διαχείριση πολυπολιτισμικών τάξεων και στις τεχνικές ενσωμάτωσης στην εκπαιδευτική διαδικασία μαθητών με διαφορετικές κουλτούρες. Τo σεμινάριο ολοκληρώθηκε με την παρουσιάση της εργασίας Celebrate Diversity.

Με την έναρξη του νέου σχολικού έτους 2021 -2022 σε ειδική συνεδρίαση του Συλλόγου Διδασκόντων θα ενημερώσουν τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας για την εμπειρία τους ενώ θα αναλάβουν διδασκαλία στο τμήμα υποδοχής του σχολείου.