Erasmus+ Be my Guide

Για το πρόγραμμα Erasmus “Be my Guide”, πραγματοποιήθηκαν το σχολικό έτος 2020-2021 τρεις διαδικτυακές συναντήσεις με εκπαιδευτικούς και μαθητές.

Η πρώτη έγινε στις 18-12-2020 όπου οι μαθητές παρουσίασαν τα έθιμα των χωρών τους για τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά. Η δεύτερη συνάντηση έγινε στις 25-2-2021 όπου παρουσιάστηκαν τα σχολεία των εταίρων,  οι εκπαιδευτικές τους δράσεις και το εκπαιδευτικό σύστημα της κάθε χώρας. Η τρίτη έγινε στις 20 – 5 -2021 με θέμα “Παρουσιάζω την πόλη μου”.

Εδώ πρέπει να τονιστεί ότι οι διαδικτυακές δράσεις  γίνονται για να κρατηθεί “ζωντανό” το πρόγραμμα, καθώς λόγω της πανδημίας υπάρχει, σε όλη την Ευρώπη, αναστολή λειτουργίας των σχολείων και απαγόρευση μετακινήσεων.