Το blog του σχολείου μας

Τα ιστολόγια ή blog όπως ονομάζονται είναι μια νέα υπηρεσία που προσφέρεται από το Διαδίκτυο.Βασικός στόχος της υπηρεσίας είναι η δημιουργία κοινοτήτων μάθησης και πρακτικής με στόχο την αλληλοενημέρωση, την αλληλοϋποστήριξη, την ανατροφοδότηση και συνακόλουθα τη βελτίωση της μαθησιακής διαδικασίας.

Επιπλέον τα ιστολόγια μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην παιδαγωγική διαδικασία και να ενισχύσουν τη διδασκαλία, λόγω της διαδραστικότητας και της δυνατότητας για ομαδική εργασία που προσφέρουν.
Η δημιουργία και τήρηση ενός εκπαιδευτικού ιστολογίου σηματοδοτεί την ανάπτυξη ενός περιβάλλοντος δημοσιοποίησης ιδεών, σκέψεων, απόψεων, γνώσεων εκπαιδευτικών και μαθητών χρησιμοποιώντας τον λόγο και την εικόνα (κινούμενη ή μη) ως μέσα έκφρασης.
Μπορείτει λοιπόν οποίοι θέλετε να κάνετε ένα σχόλιο σχετικά με τη λειτουργία του σχολείου, με κάτι που σας κίνησε το ενδιαφέρον και θέλετε να μοιραστείτε και με τα άλλα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας του σχολείου μας.