Θεατρική Ομάδα

Η Θεατρική ομάδα του σχολείου μας λειτούργησε από το 2007 μέχρι το 2010 ανεβάζοντας τρία θεατρικά έργα που είχε γράψει και σκηνοθετήσει η καθηγήτρια του σχολείου μας, κ. Μ. Φαφουτέλλη. Τη μουσική επιμέλεια των έργων είχε ο καθηγητής Μουσικής του σχολείου κ. Β. Μούσκουρης.

Τα έργα είχαν παρουσιαστεί με μεγάλη επιτυχία στο Δημοτικό Θέατρο Μυτιλήνης.

Θεατρική Ομάδα δημιουργήθηκε ξανά το σχολικό έτος 2015-2016 ανεβάζοντας το θεατρικό έργο “75% Κακάο“. Έργο που έχει γραφτεί από το Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα το 2012. Υπεύθυνη ήταν η καθηγήτρια Αγγλικών κ. Β. Στραβοδήμου.

Δημιουργία θεατρικής ομάδας είχαμε ξανά το σχολικό έτος 2022 – 2023 ανεβάζοντας το έργο “Το παγκάκι”. Πρόκειται για καθημερινές ιστορίες που διαδραματίζονται γύρω από ένα παγκάκι.. Υπεύθυνες οι καθηγήτριες Βασιλική Στραβοδήμου ΠΕ05 και ΖΕυγενία Μαχαιρίδου ΠΕ88. Βίντεο από τη λειτουργία της ομάδας.

Το Μάιο του 2024 παρουσιάστηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας θεατρικό παράσταση με τίτλο «Και του στραβού το δίκιο» από μαθητές και μαθήτριες της Α Γυμνασιου. Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ε. Μαχαιρίδου.