Συμμετοχή στο Φεστιβάλ Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Το σχολείο μας συμμετείχε για δεύτερη χρονιά στο Φεστιβάλ Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που διοργανώνεται εδώ και δεκατρία χρόνια από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης και το Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τη φροντίδα και την αμέριστη συμπαράσταση της υπεύθυνης κ. Μιχελάκη Δέσποινας.

Στο Φεστιβάλ παρουσιάσαμε τα προγράμματα:

«Παραμύθι δίχως κάστρα, φαγητό χωρίς αλάτι»  στο οποίο συμμετείχαν μαθητές της Α΄και Β΄Γυμνασίου και

«Από το Ρωμαϊκό Φόρουμ, στο Μπιτ Παζάρ, το Καπάνι και τα Λαδάδικα. Η Θεσσαλονίκη και οι αγορές της» που συμμετείχαν μαθητές της Γ΄Γυμνασίου.

Την εκδήλωση παρακολούθησαν και οι μαθητές του τρίτου περιβαλλοντικού προγράμματος:

«Του Δάσους χρώματα και αρώματα»

Μαθητές και καθηγητές είχαμε την ευκαιρία να δείξουμε τη δουλειά μας και την αγάπη μας για την περιβαλλοντική εκπαίδευση και να μοιραστούμε ιδέες και καινοτόμες δράσεις με άλλα σχολεία.

Τέλος στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας των Μνημείων επισκεφθήκαμε και ξεναγηθήκαμε στο Επταπύργιο στην Ακρόπολη της πόλης μας, μνημείο αναγνωρισμένο ως Παγκόσμια Κληρονομιά από την UNESCO.

Συντονίστριες καθηγήτριες των προγραμμάτων: Χατζηδημητρίου Συρματένια, Τσομπανίδου Ξανθίππη, Μαλιούρη Αικατερίνη, Γκορτσίλα Κωνσταντίνα, Δημητρακοπούλου Μαρία