«Από το Ρωμαϊκό Φόρουμ στο Μπιτ Παζάρ, το Καπάνι και τα Λαδάδικα. Η Θεσσαλονίκη και οι αγορές της.»

Στόχος του περιβαλλοντικού μας προγράμματος είναι η γνωριμία με το πολιτιστικό περιβάλλον του τόπου μας, η διαμόρφωση υπεύθυνης συμπεριφοράς και στάσης απέναντι στα μνημεία , η δημιουργία ενεργών πολιτών  που θα υποστηρίζουν στρατηγικές αειφόρου διαχείρισης ώστε αυτή η κληρονομιά να αντέξει στο χρόνο και να προστατεύεται.

Παρασκευή 15/02/2019. Η περιβαλλοντική μας ομάδα επισκέφτηκε τον αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Αγοράς Θεσσαλονίκης και ξεναγήθηκε στο Μουσείο της. Οι μαθητές μας είχαν  ερευνήσει και συγκεντρώσει  στοιχεία, εντόπισαν στο χάρτη της πόλης τις ιστορικές αγορές της. Σύγκριναν την αρχαία με τη σημερινή αγορά και εντόπισαν ομοιότητες και διαφορές.

Κατόπιν οι μαθητές περιηγήθηκαν στις ιστορικές αγορές  Καπάνι, Μπιτ Παζάρ και Πλατείας Άθωνος. Παρατήρησαν, φωτογράφησαν  και μίλησαν με επαγγελματίες των αγορών που τους έδωσαν σημαντικές πληροφορίες για τα επαγγέλματα, τα εργαστήρια και τις αλλαγές που σημειώθηκαν στην αγορά μέσα στο χρόνο.