Επίσκεψη κτηνιάτρου

0

Συγγραφέας: 4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΝΕΜΕΝΗΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 26-11-2018

Σήμερα Παρασκευή 23 Νοεμβρίου επισκέφθηκε το σχολείο μας κτηνίατρος με σκοπό την ενημέρωση των μαθητών για τα ζωάκια, που είτε έχουμε στο σπίτι μας οι περισσότεροι, είτε συναντούμε στο δρόμο ως αδέσποτα. Η επίσκεψη αυτή διοργανώθηκε από τον Δήμο Αμπελοκήπων σε συνεννόηση με τη Διεύθυνση του σχολείου μας. Η ενημέρωση ήταν πολύ καλή, με στοιχεία και λεπτομέρειες που έλυσαν πολλές απορίες των παιδιών, τα οδήγησε σε σημείο να καταλάβουν λάθη συμπεριφοράς απέναντι στα ζώα συντροφιάς αλλά και στα αδέσποτα και να συνειδητοποιήσουν αρκετά σημεία που δεν πρόσεχαν ή γνώριζαν μέχρι τώρα. Στο τέλος της ενημέρωσης ακολούθησαν ερωτήσεις των μαθητών, οι οποίες ήταν πολυποίκιλες και άκρως ενδιαφέρουσες!

28η Οκτωβρίου, γιορτή και παρέλαση

0

Πραγματοποιήθηκε και φέτος ο εορτασμός για την Εθνική Επέτειο του ΟΧΙ (25-10-18) αλλά και η παρέλαση των μαθητών του σχολείου μας (28-10-18).

Την ευθύνη προετοιμασίας και πραγματοποίησης της πολύ καλά οργανωμένης γιορτής είχε για φέτος η Γ’ τάξη.

Αισθανθήκαμε όλοι μας περήφανοι για τα παιδιά μας όταν τα είδαμε να παρελαύνουν στον κεντρικό δρόμο της Μενεμένης εκπροσωπώντας το σχολείο μας. Άλλωστε, σ’ αυτές τις παρελάσεις δεν κοιτάζει κανείς πραγματικά το βηματισμό και τον συγχρονισμό. Αυτό που έχει για όλους μας σημασία είναι η περηφάνια που μας προσφέρει η παρουσία των παιδιών μας όταν τα βλέπουμε να περνάνε από μπροστά μας και να τα χειροκροτούν όλοι!

Πρόγραμμα Σίτισης

0

Συγγραφέας: 4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΝΕΜΕΝΗΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 13-11-2018