Αρχική » Προγράμματα » e-Twinning » “ECO TWINNERS SET SAIL #skills labs”

“ECO TWINNERS SET SAIL #skills labs”

1        2

Η Γ τάξη του σχολείου μας συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο “ECO TWINNERS SET SAIL #skills labs” σε συνεργασία με Δημοτικά Σχολεία από την Τουρκία, την Πορτογαλία, την Ιταλία, την Πολωνία, και την  Ουκρανία. Μέσα από τις δραστηριότητες του προγράμματος οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τη θαλάσσια ρύπανση, να ευαισθητοποιηθούν και να ενώσουν τις δυνάμεις τους για έναν βιώσιμο πλανήτη, να μάθουν για την σπουδαιότητα του νερού για τη διατήρηση της ζωής, να επεκτείνουν τις γνώσεις τους όσον αφορά τη θαλάσσια ζωή και τα οικοσυστήματα, να γνωρίσουν ειδικούς στην Ωκεανογραφία, να δράσουν με τους μαθητές-συνεργάτες τους για ένα πιο καθαρό θαλάσσιο οικοσύστημα. Συμμετέχοντας στις δραστηριότητες έχουν τη δυνατότητα να διευρύνουν τις γνώσεις τους στα αγγλικά και να αναπτύξουν οικολογική συνείδηση. Τους μαθητές καθοδηγούν ο διευθυντής του σχολείου Ιωάννης Ζορμπάς, ο υποδιευθυντής Ηλίας Ανυφαντής και η εκπαιδευτικός αγγλικής γλώσσας Αγλαΐα Αναστασοπούλου.