Πρόγραμμα μετάβασης στην Α΄ Δημοτικού
Φτάσαμε αισίως στο τέλος της σχολικής χρονιάς 2023-2024 και όπως συνηθίζεται τέτοια εποχή προσπαθούμε να “μυήσουμε” τα νηπιάκια μας στον καινούργιο τους ρόλο, σε αυτόν του μαθητή της Α΄Δημοτικού. Να τους εξηγήσουμε για την λειτουργία του μεγαλύτερου σχολείου, τις δασκάλες, τις ειδικότητες, τα μαθήματα, τα βιβλία, τις υποχρεώσεις τους. Να συνειδητοποιήσουν σιγά σιγά, οτι μεγαλώνουν και αποχαιρετούν τον χώρο του νηπιαγωγείου μας.
Αυτό επιτυγχάνεται από την πλευρά μας χρησιμοποιώντας ποικίλες παιδαγωγικές τεχνικές, όπως πολλές συζητήσεις, κουκλοθέατρο και role play. Τους δειχνουμε τα βιβλία της Α΄τάξης, “λύνουμε εργασίες σαν μεγάλα παιδιά”, φτιάχνουμε εννοιολογικούς χάρτες για το τι ξέρουμε, τι θέλουμε να μάθουμε και τι τελικά μάθαμε..προσπαθώντας να επιλύσουμε απορίες τους και να τους βοηθήσουμε να εγκλιματιστούν με την επερχόμενη αλλαγή.
Μέσα σε αυτό το πλαίσιο γίνεται και η καθιερωμένη μας εκδρομή-ξενάγηση στο όμορο 34ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου, φέτος είχαμε την τιμή να μας ξεναγήσει η συνάδερφος δασκάλα και μαμά μαθήτριας μας η κ. Στέλλα Ζαχαριουδάκη, την οποία ευχαριστούμε από καρδιάς για τον χρόνο της και την ζεστασιά της.
Και μην ξεχνάτε αγαπημένα μας, όπου και να βρίσκεται τον Σεπτέμβρη….πάντα θα έχετε μια θέση στις καρδιές μας!!!