Αγιασμός

Αγαπητοί γονείς,

Ο αγιασμός για την νέα σχολική χρονιά θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 9:30 π. μ.

Παρακαλείστε να είστε συνεπείς.

Μετά το τέλος του αγιασμού τα παιδιά θα μπουν για λίγο στις τάξεις και οι γονείς θα διεξάγουν εκλογές για το νέο Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Η Προϊσταμένη του

Το τραγούδι μας!!

Εσείς ακούσατε το τραγούδι που φτιάξαμε στα πλαίσια Περιβαλλοντικού προγράμματος- Εργαστηρίου Δεξιοτήτων με θέμα “Το δάσος” και τίτλο “Μη με βλέπετε που είμαι παιδί μικρό”;

Ακούστε το και τραγουδήστε το κι εσείς δυνατά!

Περιηγηθείτε στο ιστολόγιο μας και στο μενού επάνω θα δείτε και τα Εργαστήρια δεξιοτήτων για να δείτε κι

1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων

Αγαπητοί γονείς,

Καλή σχολική χρονιά σε όλους! Την Παρασκευή 6/9/2024 και ώρα 9:30π.μ θα πραγματοποιηθεί η πρώτη ομαδική ενημερωτική συνάντηση γονέων με το εκπαιδευτικό προσωπικό για την ενημέρωσή σας σχετικά με τη λειτουργία του σχολείου και την ώρα του αγιασμού.

Καλή αρχή!

Άνοιξη – Καλοκαίρι 2024

Την φετινή σχολική χρονιά τα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για τα δύο τελευταία εργαστήρια, εκείνο για την προστασία του δάσους και εκείνο  για το μνημείο του τόπου μας, τον Πύργο Βασιλίσσης. Επιπροσθέτως, η έλλειψη αρκετού χρόνου λόγω της παρουσίας ειδικοτήτων στο σχολείο και το γεγονός ότι φέτος το Πάσχα ήταν αργά, δεν μας επέτρεψε να

” ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2024″

Η έλευση του χειμώνα βρήκε τις τάξεις μας έτοιμες να τον υποδεχτούν. Η γωνιά της παρατήρησης εμπλουτίστηκε με πίνακες αναφοράς των χειμερινών φρούτων & λαχανικών, με κάρτες με τη λέξη “ΧΕΙΜΩΝΑΣ” για να τη συνθέτουν τα παιδιά. Εικόνες με χειμερινά τοπία, ένα ταμπλό με μια χιονονιφάδα για τη συνθέσουν τα παιδιά με μπατονέτες και άλλα

” ΠΑΣΧΑ 2024″

Φέτος οι μικροί μαθητές του νηπιαγωγείου μας  στη θεματική για τη γιορτή του Πάσχα έμαθαν τί γιορτάζουμε, διαβάσαμε ιστορίες από τη “Βίβλο για παιδιά” από τη ζωή του Χριστού. Επίσης, γνώρισαν τα ήθη και τα έθιμα που συνοδεύουν τον εορτασμό του Πάσχα και έφτιαξαν πασχαλινές κατασκευές.

Απόκριες 2024

Η πιο αγαπημένη γιορτή των παιδιών δεν είναι άλλη από τις Απόκριες. Και αυτή τη χρονιά  παρατηρήσαμε λέξεις, μετρήσαμε μασκαράδες, διαβάσαμε παραμύθια όπως την ιστορία του Αρλεκίνου και την δραματοποιήσαμε, χορέψαμε πολλούς χορούς και κάναμε και πολλές ζωγραφιές και κατασκευές. Το καπέλο μας συνδέθηκε με τα εργαστήρια δεξιοτήτων και ήταν ένα δέντρο.

Έκτακτη Ανακοίνωση

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με το έγγραφο με αριθμό Φ.6/29294/Δ1 οι εγγραφές στα Δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά παρατείνονται ως την επόμενη Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024.

Η Προϊσταμένη του 3ου Νηπιαγωγείου

Πρεζεράκου Μαρία

Χριστούγεννα 2023

Η πιο όμορφη και φωτεινή γιορτή πλησιάζει και εμείς από νωρίς στολίσαμε το δέντρο μας με την βοήθεια των παιδιών και οι νηπιαγωγοί στόλισαν και το υπόλοιπο σχολείο. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και το χάρηκαν. Επίσης, κάθε πρωί στην πόρτα τους περίμενε ο Άγιος Βασίλης και χριστουγεννιάτικη μουσική ακουγόταν από ένα ηχείο. Ακόμα, ημερολόγια και διάφορα