Σχόλια

Παρουσίαση των δράσεών μας από τη συμμετοχή του νηπιαγωγείου μας σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα etwinning με τίτλο ”My tiny garden”.

Λήψη αρχείου

Η γιορτή λήξης για το σχολικό έτος ήταν αφιερωμένη στους Ολυμπιακούς Αγώνες . Με αφορμή την διεξαγωγή των Ολυμπιακών Αγώνων στη Γαλλία ασχοληθήκαμε με την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων και τις αξίες τις  Ολυμπισμού  ,αξίες της εντιμότητας, του σεβασμού, της ισότητας, της δικαιοσύνης, του σεβασμού των συναθλητών και της ισοτιμίας ,του ευγενικού συναγωνισμού ανάμεσα σε άτομα και λαούς, της τάσης για διάκριση και υπεροχή μακριά από κάθε αντιπαλότητα. Στη γιορτή μας παρευρέθηκαν οι γονείς και οι φίλοι των παιδιών μέσα σε κλίμα χαράς και μεγάλου ενθουσιασμού.

Μετά από δύο μήνες που φυτέψαμε βλαστούς από φρούτα και λαχανικά και παρακολουθώντας την εξέλιξή τους καθημερινά με μεγάλη χαρά και έκπληξη παρατηρούσαμε την ταχεία ανάπτυξή τους .Έως το κλείσιμο του σχολείου για τις καλοκαιρινές διακοπές ο λαχανόκηπός μας έδωσε καρπούς δίνοντας μεγάλη χαρά στα παιδιά για αυτήν τη μικρή αγροτική παραγωγή τους. Καρπούζια , πεπόνια , κολοκυθάκια, ντοματίνια, πιπεριές , η σοδιά μας!

Τα παιδιά, εκπαιδευτικοί, γονείς και εκπρόσωπος του Δήμου, όλοι μαζί συμμετείχαμε στην Εβδομάδα Εθελοντισμού για το περιβάλλον Lets do it Greece. Ζωντανέψαμε τον κήπο μας με φύτεμα λαχανικών και δώσαμε χρώμα στην αυλή μας με λουλούδια που πρόσφεραν οι γονείς.

Σας ευχαριστούμε!

Μέσα στα πλαίσια της φιλαναγνωσίας και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού βιβλίου είχαμε την χαρά να επισκεφτεί το νηπιαγωγείο μας η συμπατριώτισσα μας, εκπαιδευτικός και νεοεμφανιζόμενη συγγραφέας , Χαραλάμπου Μαρία και να μιλήσουμε για το νέο της βιβλίο ” Η Ολίνα και το Ουράνιο Τόξο” που τόσο πολύ άρεσε στα παιδιά. Τους δόθηκε η ευκαιρία να εκφράσουν τις απορίες τους και να θέσουν ερωτήματα σχετικά με τη συγγραφή ενός βιβλίου. Η προσκεκλημένη μας είχε προετοιμάσει δραστηριότητες σχετικές με το βιβλίο και εμείς την ευχαριστήσαμε δίνοντάς της δώρο βιβλία που έφτιαξαν τα παιδιά και των δύο τμημάτων με ζωγραφιές από την ιστορία της ”Ολίνας”.

cropped watercolour 1768921 1280

Το να έχουμε ένα υγιές πνεύμα μέσα σε ένα υγιές σώμα προϋποθέτει συν τοις άλλοις την σωστή τροφή για το σώμα και το μυαλό μας. Έτσι και εμείς πραγματοποιήσαμε στις 2 Απριλίου , παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου, στην αυλή του νηπιαγωγείου μας ένα πικ νικ που τα είχε όλα: υγιεινές τροφές ,κλείνοντας το θέμα της υγιεινής διατροφής ,

IMG 20240407 134805

και δραστηριότητες φιλαναγνωσίας για ψυχική και πνευματική υγεία.

IMG 20240407 135308

Με μεγάλη χαρά παραλάβαμε το πρώτο μας πιστοποιητικό συμμετοχής στην ευρωπαϊκή εβδομάδα κώδικα!

Καλορίζικο!

IMG 20231107 142349

Κατασκευάσαμε φθινοπωρινά δεντράκια  με διαφορετικά φύλλα το καθένα και τα παιδιά προγραμμάτιζαν την Beebot φτάσει στο δέντρο που επέλεγαν χωρίς να περνούν πάνω από τα άλλα δέντρα.

1710176703816

Η ευαισθητοποίηση των παιδιών στο φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού αποτελεί έναν από τους πρωταρχικούς στόχους του νηπιαγωγείου, που δεν περιορίζεται μόνο σε κάποιες μέρες του χρόνου. Κατά την διάρκεια του σχολικού έτους πραγματοποιούνται δραστηριότητες και δράσεις που στοχεύουν στην αντιμετώπιση του φαινομένου ώστε τα παιδιά να βρίσκονται σε ένα ασφαλές σχολικό περιβάλλον που χαρακτηρίζεται από την αγάπη , τη φιλία και την αποδοχή.

istockphoto 1145017641 612x612

Λήψη αρχείου

Δικαιολογητικά εγγραφών για τα νήπια που θα φοιτήσουν στο Δημοτικό το σχολικό έτος 2024-25

Παλιότερα Άρθρα »