5η συνάντηση ομάδας Erasmus plus

Το Σάββατο 16/01/2016 πραγματοποιήθηκε η πέμπτη συνάντηση της ομάδας Erasmus plus του σχολείου μας. Συνεχίζοντας την ευαισθητοποίηση των παιδιών μας για τα θέματα της ξενοφοβίας, του ρατσισμού και της άρσης στερεοτύπων , σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες, διαβάσαμε την ιστορία της Ελένης Σβορώνου  «Σκληρό Καρύδι». Περισσότερα

Ενημέρωση μαθητών για το A.I.D.S.

Την Τετάρτη 13 Ιανουαρίου 2016 επισκέφθηκαν το σχολείο μας ο κ. Ανδριώτης Βασίλης Βιοπαθολόγος και η κ. Ντολίτσα Κατερίνα Ιατρική Επισκέπτρια, στελέχη του τμήματος Αιμοδοσίας του Γ.Ν.Ν. Κέρκυρας. Ενημέρωσαν τους μαθητές των τμημάτων Γ3 και Γ4, θετικών τμημάτων για θέματα που αφορούν την αιμοδοσία και την προφύλαξη και διάγνωση του A.I.D.S. και απάντησαν σε ερωτήσεις των μαθητών.