Αρχείο ημέρας 7 Μαρτίου 2020

Η μουσειοσκευή του Ι.Καποδίστρια στο 3ο Γυμνάσιο Κέρκυρας!

Η Μουσειοσκευή πού έχει θέμα τον Ι. Καποδίστρια και τη θεμελίωση του νεοελληνικού κράτους με τίτλο “Ταξιδεύοντας με τον Ιωάννη Καποδίστρια” και απευθύνεται σε μαθητές της ΣΤ’ Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου, ήρθε στο 3ο Γυμνάσιο.

Η Μουσειοσκευή του Μουσείου Καποδίστρια, παραπέμπει σε αρχειακά κουτιά που μέσα τους φυλάγονται ιστορικά τεκμήρια. Οι μαθητές καλούνται να γίνουν οι ίδιοι ιστορικοί, να ανοίξουν αρχεία, να ακουμπήσουν αντικείμενα, να ανακαλύψουν πτυχές της ιστορίας του ελληνικού χώρου του 18ου και 19ου αιώνα και να γνωρίσουν καλύτερα την φυσιογνωμία του Κερκυραίου πολιτικού, πρώτου Κυβερνήτη της ελεύθερης Ελλάδας, Ι.Α. Καποδίστρια.

Ειδικότερα, η Μουσειοσκευή του Μουσείου Καποδίστρια αφορά στη ζωή, το έργο και την εποχή του Ιωάννη Καποδίστρια. Το εκπαιδευτικό της υλικό δεν περιορίζεται μόνον στην αφήγηση μιας συναρπαστικής βιογραφίας, αλλά επικοινωνεί κυρίως τις ιδέες που πρεσβεύει ο Ιωάννης Καποδίστριας. Ακολουθώντας νοερά την έκθεση στο Μουσείο, η μουσειοσκευή μεταφέρει τους μαθητές στην Κέρκυρα του 18ου αιώνα, στην Ευρώπη του 19ου, στα Βαλκάνια των επαναστάσεων και της ίδρυσης του ελληνικού κράτους. Έτσι τα αντικείμενα, οι δραστηριότητες και οι πληροφορίες που περιλαμβάνονται γίνονται αφορμή για να εξετάσουν οι μαθητές έννοιες όπως η αφοσίωση, η αγάπη για την οικογένεια, ο σεβασμός, η διπλωματία, η εθνική ανεξαρτησία, η παιδεία, κλπ.

Τέλος, η μουσεισκευή συμβάλλει στην εκπαιδευτική διαδικασία γιατί: α) είναι ευέλικτη και προσαρμόσιμη σε διαφορετικές ταχύτητες και ηλικίες, β) προσφέρει μία σφαιρική παρουσίαση των ιστορικών θεμάτων, γ) προάγει την έρευνα μέσα από εκπαιδευτικά σενάρια και δ) προκαλεί τον διάλογο και τη διάδραση.

Ευχαριστούμε το Μουσείο Ι.Καποδίστρια για το δανεισμό της ιστορικής μουσειοσκευής μέσω της οποίας οι μαθητές μας καλούνται να γνωρίσουν καλύτερα τη φυσιογνωμία του πρώτου Κυβερνήτη της ελεύθερης Ελλάδας.

Υπεύθυνες υλοποιήσης καθηγήτριες; κ. Αλεξάκη Π., Μακρή-Μαντέλη Χ.

ESR: Ραδιοφωνική εκπομπή του σχολείου μας για την «Ανεργία»

Οι μαθητές του 3ου Γυμνασίου Κέρκυρας μιλούν για το κοινωνικό θέμα της ανεργίας και για τις συνέπειες αυτής.
Ακούστε την εκπομπή εδώ:

ESR: Ραδιοφωνική εκπομπή του σχολείου μας για τη «Φτώχεια»

Οι μαθητές του 3ου Γυμνασίου Κέρκυρας και του τμήματος Γ1 μιλούν για τη φτώχεια και τις συνέπειες που έχει σε παιδιά και ενήλικες.

Ακούστε την εκπομπή εδώ:

Μάρτιος 2020