Αρχείο ημέρας 29 Σεπτεμβρίου 2019

Τεχνική Ημερίδα ΚΑ1 Σχολικής Εκπαίδευσης 2019

Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών, Εθνική Μονάδα Συντονισμού του Προγράμματος Erasmus+, διοργάνωσε Τεχνική ημερίδα για τη διαχείριση των εγκεκριμένων σχεδίων της Βασικής Δράσης 1 «Μαθησιακή Κινητικότητα Προσωπικού Σχολικής Εκπαίδευσης» του Προγράμματος Erasmus+ με θέμα «Διαχείριση και Παρακολούθηση Σχεδίων Κινητικότητας Σχολικής Εκπαίδευσης ΚΑ1 2019.

Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα την Παρασκευή 27/09/2019 στο συνεδριακό ξενοδοχείο Divani Caravel Hotel.

Το σχολείο μας εκπροσώπησε ο Δ/ντης του σχολείου και η καθηγήτρια Πληροφορικής κ. Κατσίκα B., δεδομένου ότι το προσεχές διάστημα πραγματοποιεί τη Μαθησιακή Κινητικότητα Προσωπικού Σχολικής Εκπαίδευσης στην Πράγα της Τσεχίας με αντικείμενο επιμόρφωσης τις ΤΠΕ στην εκπαίδευση.

Ημιμαραθώνιος Κέρκυρας-Corfu Half Marathon-Συμμετοχή του σχολείου μας!

Σ’ ένα σημαντικό αθλητικό δρομικό γεγονός που πραγματοποιήθηκε στην Κέρκυρα σήμερα Κυριακή 29/09/2019 συμμετείχε το #3ο Γυμνάσιο Κέρκυρας.

Πρόκειται για μια μεγάλη αθλητική, συμμετοχική κοινωνική και πολιτιστική Διοργάνωση, στο πλαίσιο διεξαγωγής της οποίας το σχολείο μας συμμετείχε στον αγώνα δρόμου 3 χλμ., με αφετηρία την πλατεία Λιστόν.

Στους μικρούς «ημιμαραθωνοδρόμους» μοιράστηκαν ειδικά μπουλάζακια και ενδεικτικά νούμερα συμμετοχής.

Συγχαρητήρια στον ΔΟΠΑΠ του Δήμου Κέρκυρας, την Τοπική Επιτροπή του ΣΕΓΑΣ με όλους τους θεσμικούς, αθλητικούς φορείς για την διοργάνωση του Corfu Half Marathon και φυσικά στους μαθητές του σχολείου μας που συμμετείχαν με τόσο κέφι και ενθουσιασμό στην σπουδαία αυτή διοργάνωση!

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού: «Αγαπώ την Άθληση-Αγαπώ την Υγεία μου!»

Με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 γιορτάστηκε φέτος και στο σχολείο μας την Παρασκευή 27/09/2019 η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, με το σύνθημα «Αγαπώ την Άθληση-Αγαπώ την Υγεία μου».

Στο σχολείο μας υλοποιήθηκαν εντός του σχολικού ωραρίου αθλητικές δράσεις μεμονωμένες ή συνδιαστικά. Οι δράσεις αυτές έχουν σκοπό την ενεργοποίηση και παρακίνηση των μαθητών/τριών σε συμμετοχές τους μελλοντικά σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις που πραγματοποιούνται μέσα στο σχολείο.

Το CERN σε εικόνες!

Το CERN σε εικόνες είναι ο τίτλος της έκθεσης που επισκέφθηκαν οι μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας στο φουαγιέ του Δημοτικού θέατρου την Πέμπτη  26/09/2019 και για μια ώρα (10.00-10.45) στα πλαίσια των δραστηριοτήτων του Θερινού Ινστιτούτου Φυσικής Στοιχειωδών Σωματιδίων και Βαρύτητας της Κέρκυρας 2019 σε συνεργασία με το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Κέρκυρας και την Αστρονομική Εταιρεία Κέρκυρας.

Πρόκειται για μια έκθεση στην οποία παρουσιάζεται το CERN με απλούς τρόπους, την οποία επιμελήθηκε η ομάδα εκλαΐκευσης του CERN, η ομάδα του Max Planck του ινστιτούτου Φυσικής του Μονάχου και το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο στην οποία περιλαμβάνονται σειρά φωτογραφιών, αφισών και σύντομα βίντεο.

Τη ξενάγηση των μαθητών μας στην έκθεση του CERN πραγματοποίησε ο καθηγητής φυσικής και υπεύθυνος του ΕΚΦΕ Κέρκυρας κ. Μουρούζης Παναγιώτης, τον οποίο ευχαριστούμε από καρδιάς για μια ακόμη φορά για την εκλαΐκευση της γνώσης σ’ ένα τόσο δύσκολο από τη φύση του επιστημονικό αντικείμενο.

Σεπτέμβριος 2019