Αρχείο ημέρας 11 Οκτωβρίου 2018

Σαπωνοποιία «Πατούνη»

Την ιστορική οικογενειακή επιχείρηση, την σαπωνοποιία του κ. Πατούνη επισκέφθηκαν οι μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας, κατά τη διάρκεια του σχολικού τους περιπάτου. Η οικογενειακή σαπωνοποιία που λειτουργεί αδιάλειπτα στο νησί μας από το 1891, διατηρώντας τον παραδοσιακό της εξοπλισμό, παράγει σαπούνια με πατροπαράδοτες συνταγές και τεχνικές. Το 2008 ο χώρος της σαπωνοποιίας κηρύχθηκε διατηρητέο μνημείο βιομηχανικής κληρονομιάς από το Υπουργείο Πολιτισμού! Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε τον πολύ όμορφο και αισθητικά δικτυακό τόπο της τοπικής μας αυτής επιχείρησης εδώ: http://bit.ly/2yFgBmG.

Θέλω να ευχαριστήσω για μια ακόμη φορά (η ίδια εκπαιδευτική επίσκεψη είχε πραγματοποιηθεί και πέρσι) τον κ. Πατούνη για την εξαιρετική παρουσίαση που μας έκανε, ξεκινώντας από τον τρόπο δημιουργίας των παραδοσιακών σαπουνιών του, των διαφορετικών τύπων που παράγει αλλά και την περιγραφή του εξοπλισμού που χρησιμοποιεί σε κάθε στάδιο της παραγωγής τους.

Να επισημάνω ότι οι φωτογραφίες και το video που αποτύπωσαν την όλη διαδικασία παραγωγής των σαπουνιών αποτελεί εξαιρετικό ψηφιακό «υλικό» και βοήθημα για το μάθημα της Τεχνολογίας στη Β’ τάξη του Γυμνασίου.

Καλώς ήρθατε στο Μουσείο Χαρτονομισμάτων της Ιονικής Τραπέζης

Το Μουσείο Χαρτονομισμάτων της Ιονικής Τραπέζης, ένα ιστορικό κτίριο της πόλης της Κέρκυρας επισκέφθηκαν στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού τους περιπάτου, που πραγματοποίησε σήμερα το 3ο Γυμνάσιο, οι μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας για να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα «Το Ελληνικό Χαρτονόμισμα. Ιστορικές μαρτυρίες».

Το πρόγραμμα της έκθεσης δίνει την ευκαιρία στους μαθητές να γνωρίσουν την ιστορία του νομίσματος και συγκεκριμένα, την ιστορία των ελληνικών χαρτονομισμάτων μέσα από τη Συλλογή Χαρτονομισμάτων της Ιονικής Τραπέζης που περιλαμβάνει όλα τα χαρτονομίσματα που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα, από την εποχή της ίδρυσης του Ελληνικού Κράτους (1830) έως την έλευση του Ευρώ (2002).

Ποια είναι η ιστορία του νομίσματος; τι είναι το χαρτονόμισμα; το γραμμάτιο, το τραπεζογραμμάτιο; Ποιος ο ρόλος της εκδοτικής τράπεζας; ποιο το εκδοτικό προνόμιο; τι είναι το φαινόμενο του υπερπληθωρισμού; Στον πλούτο όλο αυτό της πληροφόρησης, μαζί  με τα ιστορικά στοιχεία της ίδρυσης του Ελληνικού Κράτους, με Κυβερνήτη, τον Ιωάννη Καποδίστρια, ο οποίος στο σπίτι του στην Αίγινα, ίδρυσε το Εθνικό Νομισματοκοπείο και εξέδωσε το πρώτο νόμισμα του Ελληνικού Κράτους, ‘εκτέθηκαν’ οι μαθητές μας, γιατί εμείς στο 3ο Γυμνάσιο πιστεύουμε στη βιωματική μάθηση όπου η εμπειρία παίζει τον καθοριστικό ρόλο στη διαδικασία της μάθησης!

Στους μαθητές μας μοιράστηκε το ειδικό έντυπο «χάρτινο νόμισμα-το ελληνικό χαρτονόμισμα». Τις ευχαριστίες μας στο κ. Χριστόπουλο Κ. υπεύθυνο πραγματοποίησης του προγράμματος.

Συνέντευξη του 3ου Γυμνασίου στην ΕΡΤ Κέρκυρας

Πως ένα ‘γκρίζο’ σε χρώματα σχολείο μπορεί να μετατραπεί σ’ ένα χώρο αισιοδοξίας και χαράς για τα παιδιά; Η παρέμβαση της κ. Ρέβη Ελένης, καθηγήτριας καλλιτεχνικών του σχολείου μας, κατάφερε να μετατρέψει ένα ‘ουδέτερο’ κτίριο σ’ ένα χώρο που μπορεί να κρατήσει τα παιδιά… Το νεοκλασικό κτίριο, που ξεκίνησε τη λειτουργία του πίσω στα 1820, όταν η Κέρκυρα βρισκόταν ακόμα κάτω από τη βρετανική κυριαρχία, προκειμένου να στεγάσει τη διοίκηση φυλακών και την υγειονομική υπηρεσία, με την επιλογή κατάλληλων χρωμάτων και επιγραφών, με παρεμβάσεις στους τοίχους με ζωγραφική με θεματολογία από την Κέρκυρα, μετατράπηκε χωρίς υπερβολή σ’ ένα πρότυπο σχολείο!

Παρακολουθείστε την ηχογραφημένη συνέντευξη που παραχώρησε στην ΕΡΤ Κέρκυρας σήμερα και στη δημοσιογράφο κ. Μαρίνα Μοσχάτ η καθηγήτρια κ. Ρέβη Ελένη  του σχολείου μας (ΠΕ.08 Καλλιτεχνικών),  για τις επιχειρούμενες εικαστικές παρεμβάσεις στο 3ο Γυμνάσιο Κέρκυρας.

ΕΡΤ Κέρκυρας: Συνέντευξη κ. Ρέβη Ελένης

Πρόσκληση γονέων και κηδεμόνων (Τετάρτη 17-10-2018)

Οκτώβριος 2018