Μαρ 19

Eduweb

Κάτω από (Πληροφορική) από στις 04-03-2019 και με ετικέτα

Κατά το τρέχον ακαδημαϊκό έτος 2018-2019, το 3ο Γυμνάσιο Αγρινίου έχει την τιμή να συμμετέχει -ύστερα από αίτηση και επιλογή κατόπιν κλήρωσης- στο πιλοτικό έργο Eduweb, ανάμεσα σε άλλα πενήντα σχολεία από όλη την Ελλάδα.
Το Eduweb είναι ένα έργο που αποβλέπει στην ενίσχυση της συνεργασίας μεταξύ σχολείων και εκπαιδευτικών ιδρυμάτων / ινστιτούτων, με σκοπό την καταπολέμηση του ψηφιακού αποκλεισμού των ενηλίκων όσον αφορά τη χρήση του Διαδικτύου. Στόχος είναι οι ίδιοι οι μαθητές να λειτουργήσουν ως εκπαιδευτές των ψηφιακά αναλφάβητων ενηλίκων μελών των οικογενειών τους σε σχέση με την ασφαλή και δημιουργική αξιοποίηση του Διαδικτύου.

Περισσότερα για το Eduweb   μπορείτε να βρείτε  κάνοντας κλικ εδώ

Στις 12 Φεβρουαρίου η ομάδα μας πραγματοποίησε την πρώτη της διδασκαλία!!!! Οι ενήλικες που συμμετείχαν παρακολούθησαν το πρώτο τους μάθημα που αφορά στα Προσωπικά Δεδομένα στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης.

• Εβδομαδιαίο Πρόγραμμα