Στα πλαίσια της δράσης του σχολείου μας «Αγαπώ τον Πολιτισμό» πραγματοποιήθηκαν την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2024 στον χώρο του 3ου Γυμνασίου Αγρινίου δύο διαδραστικές παραστάσεις από το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Αγρινίου με θέμα το μάθημα της Φυσικής μέσω … τέχνης και τίτλο «Φυσικά …Θεατρικά» που απευθύνονταν σε μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου μέσω των οποίων οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να βιώσουν την εκπαιδευτική αξία του θεάτρου.
Η συγκεκριμένη δράση προάγει τη διαδικασία του θεάτρου ως μέσο ενίσχυσης της διεπιστημονικότητας και της δημιουργικής μάθησης. Στην «εποχή της διαθεματικότητας», η αλληλεπίδραση των Επιστημών αλλά και η εναρμόνισή τους με την Τέχνη στην εκπαιδευτική διαδικασία αποτελεί αρχή των σύγχρονων παιδαγωγικών μοντέλων διδασκαλίας. Μέσω της τέχνης, αναδιαμορφώνονται οι εμπειρίες, αναδιοργανώνεται ο τρόπος σκέψης καθώς και η απόκτηση γνώσεων.