![εικόνα Viber 2023 04 04 14 42 20 993](https://blogs.sch.gr/3gymacha/files/2023/04/εικόνα_Viber_2023-04-04_14-42-20-993-150x150.jpg?x24917)
Το 3ο Γυμνάσιο Αχαρνών στις 30-03-203 πήρε το ΒΡΑΒΕΙΟ “Καλύτερης ιδέας προς υλοποίησης” για την ιδέα του “Βόρειος προσανατολισμός σχολικού κτιρίου-μια ολιστική προσέγγιση του προβλήματος” που σχεδίασε στο πλαίσιο του προγράμματος “Μαθητές σε δράση για το κλίμα : Από την ιδέα στην πράξη” της WWF, κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2022-23, με συμμετοχή μαθητών από την Α΄, Β΄ και Γ’ Γυμνασίου, με Συντονίστρια καθηγήτρια την κα. Μένια Παναγοπούλου και τις Καθηγήτριες κα. Παπαδοπούλου Θεοδοσία και κα. Σκόκα Ευθυμία.
Ποιο συγκεκριμένα, το Γυμνάσιο μας, αντιμετώπισε το πρόβλημα των χαμηλών θερμοκρασιών μέσα στις τάξεις τον χειμώνα, εξαιτίας του βόρειου προσανατολισμού του, αξιοποιώντας «φυσικές» λύσεις, όπως για παράδειγμα φυτεύσεις που δημιουργούν έναν αποτελεσματικό ανεμοφράκτη, και οι οποίες ποτίζονται από μια παλιά γεώτρηση που υπάρχει στην περιοχή. Με άλλα λόγια, η συγκεκριμένη ιδέα εφαρμόζει στην πράξη λύσεις που βασίζονται στη φύση και τις φυσικές διεργασίες («nature-basedsolutions») για την αντιμετώπιση της κλιματικής κρίσης. Το βίντεο παρουσίασης της ιδέας είναι παρακάτω.
Παρακάτω και κάποιες φωτογραφίες από τις προσπάθειες των μαθητών μας: