Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Εκεί μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο σχολείο μας, τον κανονισμό λειτουργίας, τα νέα του σχολείου μας και τα στοιχεία επικοινωνίας του.

Με επιτυχία εθελοντική αιμοδοσία από το 3ο ΕΠΑΛ και 7ο ΓΕΛ Βόλου – Συγκεντρώθηκαν 23 φιάλες αίματος

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εθελοντική αιμοδοσία που διοργανώθηκε για 2η φορά μέσα στο τρέχον σχολικό έτος 2023-2024 (η 5η συνολικά από το 2019) από το 3ο ΕΠΑΛ και το 7ο ΓΕΛ Βόλου, την Τετάρτη 10 Απριλίου και ώρες 9 π.μ. με 1 μ.μ. στο σχολικό συγκρότημα.
Η εθελοντική αιμοδοσία πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία των 15μελών μαθητικών συμβουλίων των δύο σχολείων και με τη στήριξη των Διευθύνσεων και των Συλλόγων Διδασκόντων των Σχολείων, σε συνεργασία με το Σύλλογο Θαλασσαιμίας Ν. Μαγνησίας και την Κινητή Μονάδα Αιμοληψίας του Γ. Ν. Βόλου.
Η Πρόεδρος, κ. Δέσποινα Λουκάκη και τα μέλη του Δ.Σ., επιθυμούν να εκφράσουν τις πιο θερμές τους ευχαριστίες σε όλους τους εθελοντές αιμοδότες –τους μαθητές και μαθήτριες και εκπαιδευτικούς- που προσήλθαν και συμμετείχαν στην προσπάθεια αυτή, με αποτέλεσμα να συγκεντρωθούν 23 μονάδες (φιάλες) αίματος.
Επίσης, εκφράζουν τις ειλικρινείς τους ευχαριστίες στους προέδρους των 15μελών συμβουλίων- Φόβο Εφραίμ του 3ου ΕΠΑΛ και Κρικελά Γιάννη του 7ου ΓΕΛ- για τη πρωτοβουλία να διοργανώσουν την εθελοντική αιμοδοσία καθώς και στην κ. Οικονόμου Αγορίτσα-Διευθύντρια του 3ου ΕΠΑΛ και την κ. Ελισάβετ Λάμπογλου– Διευθύντρια του 7ου ΓΕΛ Βόλου, για τη στήριξη που παρείχαν στους μαθητές τους.

Τέλος, ευχαριστούν θερμά την Ιατρό κ. Σταμάτη Γεωργία, την Επισκέπτρια Υγείας κ. Δαλαμάγκα Ιωάννα και τις κ. Βασιλιάγκου Μαρία και κ. Σιδέρη Ευαγγελία του νοσηλευτικού προσωπικού της Νοσοκομειακής Υπηρεσίας Αιμοδοσίας του Γ.Ν. Βόλου, που συνόδευσαν την κινητή μονάδα, για την άριστη συνεργασία.
“Η προσφορά αίματος είναι προσφορά ζωής και ένδειξη έμπρακτης αλληλεγγύης και αγάπης. Ειδικά όταν γίνεται από νέα παιδιά, τους μελλοντικούς εθελοντές αιμοδότες, αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία καθώς δίνει χαρά και ελπίδα στον πάσχοντα συνάνθρωπο” σημειώνει ο Σύλλογος Θαλασσαιμίας Ν. Μαγνησίας.

Την Πέμπτη 11-4-2023 είχαμε την τιμή και τη χαρά να υποδεχθούμε στο σχολείο μας τον κ. Βλιώρα Γεώργιο, Επίκουρο Καθηγητή Αναπτυξιακής Ψυχολογίας του τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Στο επιμορφωτικό εργαστήριο που διοργανώθηκε με θέμα: «Προτιμώμενοι τρόποι αλληλεπίδρασης με έφηβα άτομα» συμμετείχαν 20 εκπαιδευτικοί του σχολείου οι οποίοι μέσα από βιωματικές δραστηριότητες προσέγγισαν τους τρόπους δημιουργίας θετικού σχολικού κλίματος και τις συνέπειες που απορρέουν από αυτό τόσο στις σχέσεις μεταξύ μαθητών – εκπαιδευτικών όσο και μεταξύ μαθητών.

IMG e22eb60f6148863e7a7b0807871ae7b2 V

Η ημέρα της Γης γιορτάζεται κάθε χρόνο από το 1970,  στις 22 Απριλίου, με στόχο την κινητοποίηση ανθρώπων, κυβερνήσεων, επιχειρήσεων και οργανισμών, για ένα καθαρό πλανήτη.

Σήμερα η ημέρα αυτή αποκτά ιδιαίτερη σημασία, καθώς η ανάγκη για προστασία του πλανήτη είναι επιτακτική.

Η κλιματική αλλαγή – κρίση είναι εδώ υπενθυμίζοντας  σε όλους μας ότι βρισκόμαστε στο κρισιμότερο σημείο για να αναστρέψουμε την κατάσταση. Όλοι μαζί μπορούμε …

Οι μαθητές μας στα πλαίσια της Ερευνητικής Εργασίας στην Τεχνολογία στηριζόμενοι σε επιστημονικά δεδομένα κατέληξαν ότι η κλιματική κρίση επιδεινώνεται μέρα με τη μέρα.

Συνειδητοποίησαν ότι είναι η γενιά που γνωρίζει ότι ο πλανήτης καταστρέφεται και ταυτόχρονα αυτή που επιβάλλεται να δράσει.

20240422 125038 1 20240422 125023α20240422 125101

Λήψη αρχείου

Το 3ο ΕΠΑΛ και το 7ο ΓΕΛ Βόλου διοργανώνουν εθελοντική αιμοδοσία την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024 και ώρες 9 π.μ. με 1μ.μ. στο σχολικό συγκρότημα (Αρσινόης 4-Λασκαράτου Ανδρέα & Τσερτσέτη).
Πρόκειται για την 5η εθελοντική αιμοδοσία -τη 2η για το τρέχον σχολικό έτος 2023-2024 – που πραγματοποιείται με πρωτοβουλία των 15μελών μαθητικών συμβουλίων των δύο σχολείων με τη στήριξη των Διευθύνσεων και των Συλλόγων Διδασκόντων, σε συνεργασία με το Σύλλογο Θαλασσαιμίας Ν. Μαγνησίας και την Κινητή Μονάδα Αιμοληψίας του Γ. Ν. Βόλου.
Προσκαλούμε τους καθηγητές, γονείς, απόφοιτους, μαθητές (17 ετών και άνω) αλλά και όποιον άλλον είναι υγιής και μπορεί, να συμμετάσχει και να ενισχύσει τη συγκεκριμένη δράση αλλά και τον πάσχοντα συνάνθρωπο.

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε ημερίδα στο 3ο ΕΠΑΛ Βόλου με θέμα «Στηρίζοντας τους εφήβους: Προκλήσεις και αναπτυξιακές ευκαιρίες» .
Η ημερίδα έγινε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου με ομιλήτρια την καθηγήτρια εκπαιδευτικής ψυχολογίας του Παιδαγωγικού Τμήματος Προσχολικής Ηλικίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Ειρήνη Δερμιτζάκη.

433678874 1019562633130279 10099

Στόχος της ημερίδας ήταν να αναπτυχθεί ένας ανοιχτός διάλογος ανάμεσα σε γονείς, εκπαιδευτικούς και ειδικούς και να τεθούν οι βάσεις για ένα υποστηρικτικό πλαίσιο προς τους εφήβους. Η Ημερίδα πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τη Σύμβουλο Παιδαγωγικής Ευθύνης του Σχολείου κα Τζανετοπούλου Αρετή.