Μαθητική Δράση:«Ανακυκλώνουμε γιατί μετράει!» 2021

Αγαπητοί μαθητές και γονείς,
Με την παρούσα επιστολή θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι συνεχίζεται για το σύνολο των σχολείων η Μαθητική Δράση «Ανακυκλώνουμε γιατί μετράει», με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα ανακύκλωσης, σύμφωνα πάντα με τα απαραίτητα μέτρα προστασίας λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών που διανύουμε.
Η Μαθητική Δράση πραγματοποιείται  στο πλαίσιο της δημοτικής πλατφόρμας Followgreen.
Μαθητές και εκπαιδευτικοί θα ανακυκλώνουμε χαρτί, μπαταρίες και συσκευές στους ειδικούς κάδους, που έχουν τοποθετηθεί εντός των σχολικών μονάδων και θα συγκεντρώνουν πόντους ανάλογα με την ποσότητα των υλικών.
Από την πλευρά σας, ως γονείς, έχετε τη δυνατότητα να κάνετε την εγγραφή σας στη δημοτική πλατφόρμα www.followgreen.gr/vrilissia να ενημερώνεστε για θέματα γύρω από την ανακύκλωση, λαμβάνοντας πόντους επιβράβευσης, τους οποίους μπορείτε να δωρίζετε στα σχολεία, ενισχύοντας έτσι την προσπάθεια των παιδιών.
Πριν τη λήξη της σχολικής χρονιάς 2020-2021, ο Δήμος θα επιβραβεύσει όλους τους μαθητές, αλλά και τα πρώτα σχολεία.
Σας καλούμε όλους να συμμετέχετε στις δράσεις για την προστασία του περιβάλλοντος.
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συνεργασία σας και για την ενεργό συμμετοχή σας.

Περισσότερες πληροφορίες στους παρακάτω συνδέσμους.

ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ- ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΥΛΙΚΑ