Εγγραφές μαθητών στην Α’ τάξη για το σχολικό έτος 2022-2023

IMG 20220302 105952

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2022-23

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες , ανακοινώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας η εγκύκλιος για τις εγγραφές των μαθητών και των μαθητριών στην Α΄τάξη του Δημοτικού Σχολείου.

Οι εγγραφές στην Α΄ Δημοτικού του 3ου  Δημοτικού Σχολείου Σχηματαρίου, θα γίνονται από 1 έως 20 Μαρτίου.

Οι εγγραφές θα γίνονται από τις 12:30 έως 13:30 (αφού προηγηθεί τηλεφωνική επικοινωνία, για την αποφυγή συγχρωτισμού ).

ΤΗΛ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ 2262059344

Δικαιολογητικά εγγραφής μαθητών και μαθητριών στην Πρώτη τάξη του Δημοτικού Σχολείου .

Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας

Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς/κηδεμόνες, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ.

Πιστοποιητικό γέννησης, το γνήσιο και τη μετάφραση, θα προσκομίσουν μόνο οι γονείς των αλλοδαπών μαθητών.

Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου   στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ (Α.Δ.Υ.Μ.)

Αποδεικτικό στοιχείο, όπου φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.(Απόδειξη ΔΕΗ, ΟΤΕ κ.λ.π.)

Η Διευθύντρια του σχολείου

ΜΑΡΙΑ ΖΙΩΓΑ

IMG 20220302 110501

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΩΙΝΗΣ ΖΩΝΗΣ

α. Προϋποθέσεις εγγραφής στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα

Οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης, μπορούν να εγγράφονται στο προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους συμπληρώνοντας το παρακάτω έντυπο:

Έντυπο: ΔΗΜΟΤΙΚΟ-ΑΙΤΗΣΗ

Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών/τριών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος (15:00), εφόσον κατατεθεί σχετική ενυπόγραφη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων.

Η Διευθύντρια του σχολείου

ΜΑΡΙΑ ΖΙΩΓΑ