Ανταποδοτική Ανακύκλωση

Δεκ 20223

Στα πλαίσια της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και της ένταξης του Σχολείου μας στο Τοπικό Περιβαλλοντικό Δίκτυο: «Σχολεία για το κλίμα – Νησίδες ανθεκτικότητας για την κλιματική αλλαγή», πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή,  25-11-2022, Πρόγραμμα  ανταποδοτικής Ανακύκλωσης από την Περιφέρεια Αττικής στο προαύλιο  του Σχολείου μας, με στόχο την  εκπαίδευση και ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα που αφορούν την προστασία του Περιβάλλοντος.

Οι μαθητές υποσχέθηκαν ότι θα συλλέγουν ανακυκλώσιμα υλικά, θα τα διαχωρίζουν  ανά είδος (χαρτί/χαρτόνι, πλαστικά, αλουμίνιο, ανοξείδωτα αντικείμενα, μεταλλικά αντικείμενα, γυαλί, βρώσιμα έλαια, ρούχα, υφάσματα) και θα τα παραδίδουν στα Κινητά Πράσινα Σημεία (βαν), που πραγματοποιούν  προκαθορισμένα δρομολόγια  στην περιοχή μας. Ο τύπος και το  βάρος των υλικών που θα προσκομίζουν προς ανακύκλωση θα μετατρέπονται σε πόντους με τους οποίους θα καλύπτονται ανάγκες του Σχολείου μας.

4 3 2 1

από κάτω από: Ανακοινώσεις, Δραστηριότητες| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανταποδοτική Ανακύκλωση

Τα σχόλια είναι κλειστά.