Δράσεις του Β3 για το σχολικό έτος 2019-2020

0

Συγγραφέας: echorian | Κατηγορία δημιουργίες μαθητών, Δράσεις | , στις 30-06-2020

Δράσεις από το Β3

Οι μαθητές του Β3 συμμετείχαν στη δράση του Make a wish Ελλάδας αγοράζοντας το αστέρι της ευχής και στηρίζοντας έτσι την επιθυμία ενός παιδιού. Με τα αστέρια αυτά στόλισαν και το χριστουγεννιάτικο δέντρο της τάξης τους, γράφοντας με τη σειρά τους τις δικές τους ευχές.

Στις 6 Μαρτίου γιορτάζεται η Παγκόσμια μέρα κατά της σχολικής βίας. Έτσι, τα παιδιά του Β3 ετοίμασαν μια γιορτή φιλίας στην τάξη θέλοντας να στείλουν το δικό τους μήνυμα αγάπης και φιλίας ανάμεσα στους συμμαθητές τους.

Με αφορμή την ενότητα της Γλώσσας «Μες στο μουσείο», τα παιδιά του Β3 έστησαν το δικό τους Λαογραφικό Μουσείο μέσα στην τάξη. Συγκέντρωσαν αντικείμενα που χρησιμοποιούνταν σε παλιότερα χρόνια, έγραψαν λεζάντες για το καθένα και με χαρά σας το παρουσιάζουν.

Τα παιδιά του Β3 γίνονται βοηθοί του Γλάρου της Χελμέπα. Θέλοντας να θυμίσουν σε μικρούς και μεγάλους την ανάγκη των καθαρών θαλασσών κόλλησαν τη σχετική αφίσα στο σχολείο και σας εύχονται καλό καλοκαίρι!

Προγράμματα Ευέλικτης ζώνης

Το Β3 υλοποίησε με την καθοδήγηση της δασκάλας του κα Παραρά Γεωργίας δύο προγράμματα στα πλαίσια της Ευέλικτης ζώνης.

Το πρώτο πρόγραμμα «Η φίλη μου η Ανάγνωση» είχε στόχο τη φιλαναγνωσία και τη χαρά της ανάγνωσης που προσφέρουν τα βιβλία. Αντίστοιχες ήταν και οι δραστηριότητες που έγιναν στο πλαίσιο αυτό.

Στο δεύτερο πρόγραμμα «Ένας μήνας μια ιστορία» οι μαθητές γνώρισαν κάθε μήνα του χρόνου, μέσα από ήθη, έθιμα, εργασίες, παραμύθια και άλλα.

Τα σχόλια είναι κλειστά.