Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2019

Συγγραφέας: echorian | Κατηγορία Γενικά, Δράσεις, Ημέρες αφιερωμένες | , στις 08-10-2019

Το σχολείο μας συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2019 (EU Code Week 2019) διοργανώνοντας την εκδήλωση Ας προγραμματίσουμε … EUCodeWeek 2019 στο διάστημα από 8 έως 18 Οκτωβρίου 2019.

Oι μαθητές του σχολείου μας μέσα από διάφορες δραστηριότητες έρχονται σε επαφή με τον προγραμματισμό και παίζοντας εξοικειώνονται με τις Βασικές Αρχές Προγραμματισμού και την Υπολογιστική Σκέψη.

Οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης θα ασχοληθούν με ένα εισαγωγικό παιχνίδι – δραστηριότητα προγραμματισμού στην τάξη.

Οι μαθητές της Γ’ και Δ’ τάξης θα δώσουν εντολές και θα προγραμματίσουν τη γάτα να φάει όλα τα τυράκια (Γάτα και Τυράκι – φωτόδεντρο).

Οι μαθητές της Ε’ τάξης θα ασχοληθούν με το ρομπότ Lightbot ενώ οι μαθητές της ΣΤ’ θα φτιάξουν ένα πρόγραμμα με το Scratch.

URL διεύθυνση της εκδήλωσης: Ας προγραμματίσουμε … EUCodeWeek 2019

Kωδικός Code Week 4 All:cw19-VCTpq