Τοποθέτηση ψυχολόγου στο σχολείο μας

Ανακοινώσεις Χωρίς κατηγορία

Σας ενημερώνουμε ότι, από την Τετάρτη 22/11/2023 και κάθε Τετάρτη, θα ασκεί τα καθήκοντα της ως ψυχολόγος στο σχολείο μας η κ. Φωτεινή Νούλα.
Ανάμεσα στις βασικές της αρμοδιότητες περιλαμβάνονται:
1. Η προαγωγή της ψυχοσυναισθηματικής, κοινωνικής και γνωστικής ανάπτυξης των μαθητών καθώς και η ενδυνάμωση όλων των εμπλεκομένων στην εκπαιδευτική διαδικασία.
2. Η αντιμετώπιση του/της κάθε μαθητή/τριας ως ιδιαίτερη, ενιαία βιοψυχοκοινωνική οντότητα, με σεβασμό στις προσωπικές ιδιαιτερότητες του καθενός/καθεμίας.
3. Η ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των μαθητών, των γονέων και του προσωπικού του σχολείου σε διάφορα θέματα που αφορούν στην ειδικότητα του ψυχολόγου.
4. Η διευκόλυνση της συνεργασίας, επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης των μαθητών και των οικογενειών τους.
Μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί της μέσω email στη διεύθυνση foti_nou@sch.gr καθώς και στα τηλέφωνα του σχολείου 2106811564 και 2106811567 (εσωτ. 3), κάθε Τετάρτη (ώρες 8.15-13.15). Οι συναντήσεις με γονείς και μαθητές θα διέπονται από τον κώδικα δεοντολογίας των ψυχολόγων και θα τηρείται το απόρρητο των προσωπικών δεδομένων.