Δράση συγκέντρωσης φαρμάκων

Το σχολείο μας, με πρωτοβουλία της Σχολικής Νοσηλεύτριας κ. Ιωάννας Φεβράνογλου και μετά από συζήτηση στο Σύλλογο Διδασκόντων, αποφάσισε την υλοποίηση δράσης συγκέντρωσης φαρμάκων και υγειονομικού υλικού και τη διάθεσή τους σε δομές υγείας που έχουν ανάγκη.  Η συγκεκριμένη δράση υλοποιήθηκε την περσινή σχολική χρονιά με μεγάλη επιτυχία. Φέτος θα έχει διάρκεια δύο εβδομάδες. Θα ξεκινήσει την προσεχή Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023 και θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2023.

Συγκεντρώνουμε:
1. φάρμακα οποιουδήποτε είδους
2. υγειονομικό υλικό (πχ γάζες, σύριγγες, ταινίες, γάντια, υποστρώματα, σερβιέτες
κανονικές ή λοχείας, πάνες κλπ)
3. Συμπληρώματα διατροφής, βιταμίνες κλπ

Δεν συγκεντρώνουμε χρησιμοποιημένα ή ανοιγμένα φάρμακα σε μορφή σπρέι
(μύτης ή στόματος), κολλύρια και σιρόπια.
Αν κάποιο φαρμακευτικό σκεύασμα χρειάζεται ψυγείο, παρακαλούμε μεριμνήστε
για την ασφαλή παράδοση του στο σχολείο.
Επισημαίνεται ότι τα φάρμακα έρχονται στο σχολείο αποκλειστικά από τους γονείς
και παραδίδονται στην κ. Ιωάννα Φεβράνογλου ή την φύλακα κ. Ρουμπίνη Ρουσουνέλη, από την κεντρική πύλη επί της οδού Μαραθώνος, από τις 8:00πμ μέχρι και τις 8:15πμ. Για λόγους ασφάλειας, σε καμία περίπτωση δεν μεταφέρονται φάρμακα και υγειονομικό υλικό μέσω των μαθητών στο σχολείο.
Για οποιαδήποτε διευκρίνιση μπορείτε να επικοινωνείτε τηλεφωνικά με την κ.Φεβράνογλου αφού συνδεθείτε με το γραφείο εκπαιδευτικών (τηλ. 2106811564 και εσωτερικό 3).
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συνεργασία.