Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία

Δραστηριότητες 2021-2022

Στα πλαίσια του προγράμματος “Οι Ολυμπιακοί αγώνες του χθες και του σήμερα” και της συμμετοχής του σχολείου μας στην 2η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία στους μαθητές μας δόθηκε η ευκαιρία να πάρουν πληροφορίες για την τέλεση των Ολυμπιακών Αγώνων στην αρχαιότητα και στα νεότερα χρόνια, να εντοπίσουν τις διαφορές και τις ομοιότητες, να ευαισθητοποιηθούν στις αξίες που εκφράζει το Ολυμπιακό ιδεώδες. Κατά τη διάρκεια της Ολυμπιακής Εβδομάδας παρακολουθήσαμε ταινίες και ντοκιμαντέρ σχετικά με τους Ολυμπιακούς Αγώνες καθώς και πολλές online συνδέσεις της ΕΘΝ.Ο.Α.

Οι μαθητές στα πλαίσια του φετινού θέματος “Σεβασμός στο περιβάλλον” ασχολήθηκαν με εικαστικές δημιουργίες και κατασκευές αθλητικού υλικού από ανακυκλώσιμα υλικά.

Τέλος, έκαναν μικρές αναπαραστάσεις Ολυμπιακών αθλημάτων στην αυλή του σχολείου μας.

Δείτε την παρουσίαση:

Σας παραθέτουμε τα αποτελέσματα της αξιολόγησης του προγράμματος μέσω ερωτηματολογίων:

ΤΕΛΙΚΗ_ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ_ΤΟΥ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ