Επίσκεψη της Δ’ τάξης στη Δημοτική Πινακοθήκη

Στις  31-04-2015 οι μαθητές των τριών τμημάτων της Δ’ τάξης επισκέφτηκαν τη Δημοτική Πινακοθήκη για να παρακολουθήσουν πρόγραμμα σχετικό με τη χρήση του πηλού στην καθημερινή ζωή.
Αρχικά οι μαθητές είχαν την εηυκαιρία να θαυμάσουν πήλινα χειροποίητα αντικείμενα καθημερινής χρήσης, όπως πιάτα, αγγεία, λάμπες, λυχνάρια, κανάτες, καθρέφτες, φτιαγμένα από Έλληνες τεχνίτες του εξωτερικού.
Στη συνέχεια παρακολούθησαν video σχετικό με την αγγειοπλαστική στην αρχειότητα αλλά και στη σύγχρονη εποχή. Στους μαθητές έδινε εξηγήσεις και επιπλέον πληροφορίες η υπεύθυνη του προγράμματος.
Τέλος οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και με τη βοήθεια των υπευθύνων του προγράμματος εργάστηκαν με πηλό κι έφτιαξαν υπέροχα αντικείμενα, όπως δίσκο με φλιτνια, τσαγιέρες και φρουτιέρες, τα οποία άφησαν εκεί για ψήσιμο στον ειδικό φούρνο.  Η εμπειρία ήταν μοναδική, οι μαθητές απόλαυσαν την όλη διαδικασία και έφυγαν από εκεί ενθουσιασμένοι.
Την επίσκεψη οργάνωσαν οι υπεύθυνοι δάσκαλοι των τμημάτων της Δ’
τάξης
Δ1: Κυραμάρη Ευγενία