Επίσκεψη Α΄ τάξης στο εργαστήριο ζαχαροπλαστικής “Νούσιας”

Στις 5 Μαρτίου 2015, ημέρα Πέμπτη, τα τρία τμήματα της Α΄ τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Μαρμάρων, επισκέφτηκαν το εργαστήριο ζαχαροπλαστικής “Νούσιας” στην ΒΙ.ΠΕ. Ιωαννίνων.
Μόλις τα παιδιά έφτασαν εκεί, αφού τα υποδέχτηκαν, χωρίστηκαν σε δύο ομάδες, εφοδιάστηκαν με ειδικά σκουφάκια και άρχισε η ξενάγηση στο εργαστήριο.
Τα παιδιά, με τη βοήθεια της υπεύθυνης του εργαστηρίου, πέρασαν σιγά-σιγά από όλους τους πάγκους, στον καθένα από τους οποίους παρακολουθούσαν βήμα-βήμα την παρασκευή διαφορετικού γλυκού κάθε φορά. Οι μαθητές έμαθαν αρκετά πράγματα όσον αφορά τον τρόπο που φτιάχνονται τα μπισκότα, οι πάστες, οι τούρτες, καθώς και τα σιροπιαστά γλυκά και τα σοκολατένια πασχαλινά αβγά.
Επιπλέον, εντυπωσιάστηκαν από την τεχνική διακόσμησης τούρτας, καθώς η “ζαχαρόπαστα” τους θύμισε την πλαστελίνη που χρησιμοποιούν συχνά στις κατασκευές τους.
Αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία και από τις δύο ομάδες, η υπεύθυνη του εργαστηρίου κέρασε όλους τους μαθητές ατομικά γλυκίσματα.
(Την επίσκεψη οργάνωσαν οι δασκάλες των τμημάτων της Α΄ τάξης)