Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αθήνα για τη θεατρική παράσταση “Τα ξύλινα σπαθιά”

Την Τρίτη 5 Μαρτίου 2024 (και μετά από δύο αναβολές στην ημερομηνία) στο πλαίσιο των διδακτικών επισκέψεων, το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα στο Θέατρο Βικτώρια για να παρακολουθήσει την θεατρική παράσταση “Τα ξύλινα σπαθιά” του Παντελή Καλιότσου. Ήταν μια ακόμα προγραμματισμένη εκδρομή στην Αθήνα για την φετινή χρονιά. Οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων, συνοδευόμενοι από τις δασκάλες τους και τον Διευθυντή του σχολείου, παρακολουθήσαν με αμείωτο ενδιαφέρον τη θεατρική παράσταση.

ΞΥΛΙΝΑ ΣΠΑΘΙΑ 1

” Η παράσταση είναι μία υπερπαραγωγή της Εταιρείας Όψεις Θεάτρου, σε διασκευή – σκηνοθεσία της Ανδρομάχης Χρυσομάλλη με δώδεκα ταλαντούχους ηθοποιούς και καταξιωμένους συντελεστές, με τις εντυπωσιακές Video προβολές και 3D animation, αναπαριστώντας τους πολλαπλούς σκηνικούς χώρους. Με αριστοτεχνικά σκηνικά, και με εξαίσιες μουσικές, μας μεταφέρει στη Μανωλίτσα, και κυρίως μας ταξιδεύει στη παιδική μας ηλικία, εκεί που η αθωότητα, το παιχνίδι και το νοιάξιμο για τους γύρω μας, ήταν η μόνη ελπίδα για ένα καλύτερο κόσμο, χωρίς πολέμους. Μία παράσταση με πολλή δράση, παιχνίδι, χιούμορ, συναίσθημα, μουσική, όμορφες εικόνες, σημαντικά νοήματα και κοινωνικά μηνύματα “

ΞΥΛΙΝΑ 1

ΞΥΛΙΝΑ 2

ΞΥΛΙΝΑ 3

ΞΥΛΙΝΑ 4

ΞΥΛΙΝΑ 5

ΞΥΛΙΝΑ 6

ΞΥΛΙΝΑ 7

ΞΥΛΙΝΑ 12

ΞΥΛΙΝΑ 8

ΞΥΛΙΝΑ 9

ΞΥΙΝΑ 13

ΞΥΛΙΝΑ 14

ΞΥΛΙΝΑ 10

ΞΥΛΙΝΑ 15

ΞΥΛΙΝΑ 11

ΞΥΛΙΝΑ 16

ΞΥΛΙΝΑ 17

ΞΥΛΙΝΑ 18

ΞΥΛΙΝΑ 19

Οι μαθητές μας χάρηκαν πολύ την εκδρομή και το ταξίδι με τα λεωφορεία και επέστρεψαν ενθουσιασμένοι στο σχολείο τους !!