Επαναλειτουργία σχολείων τη Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2021

Αγαπητοί μαθητές, αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες

Τη Δευτέρα 11 Ιανουαρίου τα σχολεία θα υποδεχτούν τους μαθητές και πάλι για να συνεχιστεί η δια ζώσης διδασκαλία.

ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

• Το ωρολόγιο πρόγραμμα, οι κύκλοι διαλειμμάτων και τα δρομολόγια μεταφοράς μαθητών παραμένουν τα ίδια, όπως εφαρμόζονταν πριν την αναστολή λειτουργίας των μαθημάτων.
  • Το ολοήμερο πρόγραμμα θα λειτουργήσει κανονικά.
  • Στην αποχώρηση των μαθητών θα υπάρχει μερική απόκλιση από τα προηγούμενα μέτρα προφύλαξης για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια για μαθητές και γονείς (αναλυτικές οδηγίες για τη διαφορετική ώρα αποχώρησης καθώς και για τις ενέργειες που έχουμε δρομολογήσει, θα λάβετε τη Δευτέρα με γραπτό ενημερωτικό σημείωμα)
  • Η μάσκα είναι υποχρεωτική για τους μαθητές όπως και για τους γονείς κηδεμόνες που θα παραλαμβάνουν τα παιδιά τους κατά την αποχώρηση.
  • Σε περίπτωση συμπτωμάτων (πυρετός ή δέκατα, βήχα, πονοκέφαλο, ρίγος, καταρροή, πόνο στην κοιλιά, δυσκολία στην αναπνοή) οι μαθητές παραμένουν στο σπίτι και ενημερώνεται το σχολείο για το λόγο απουσίας της μαθήτριας ή του μαθητή.
  • Η είσοδος εντός του σχολείου σε γονείς θα επιτρέπεται μόνο κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας, προγραμματισμένης συνάντησης και για θέματα που χρήζουν φυσική παρουσία.

Επικίνδυνη και ανθυγιεινή η λειτουργία των ειδικών σχολείων | Η Εφημερίδα των Συντακτών

Ευχόμαστε καλή επάνοδο στις σχολικές αίθουσες καθώς και το 2021 να είναι μια καλή χρονιά, με υγεία και πρόοδο.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 3ου Δ. Σ. Αλιβερίου