Παροχή προσωπικών λογαριασμών στους μαθητές στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ)

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες της  Α΄ τάξης
η εγγραφή και δημιουργία μαθητικών λογαριασμών στο Πανελλήνιο Σχολικό δίκτυο (ΠΣΔ) μπορεί να γίνει μέσω ηλεκτρονικής αίτησης  στο σύνδεσμο: https://register.sch.gr/students/
Αποτέλεσμα εικόνας για ΠΣΔ

Για τη διαδικασία εγγραφής επισημαίνουμε τα ακόλουθα σημεία:

• Οι γονείς/κηδεμόνες  θα πρέπει  να ακολουθήσουν προσεκτικά τις οδηγίες συμπλήρωσης της ηλεκτρονικής αίτησης, ώστε να ολοκληρωθεί επιτυχώς η εγγραφή.
  • Κατά την εγγραφή  θα ζητηθεί ο Α.Μ. (αριθμός μητρώου) του/της μαθητή/τριας. Είναι αυτός που αναγράφεται στους Ελέγχους Προόδου των προηγούμενων ετών.
  • Είναι αναγκαία η ορθή αναγραφή της διεύθυνσης email του  και του αριθμού κινητού τηλεφώνου, ώστε να είναι εύκολη η ανάκτηση των στοιχείων μαθητικού λογαριασμού σε περίπτωση που αυτά ξεχαστούν.
  • Στο πεδίο «Τμήμα» αν υπάρχει μόνο ένα τμήμα, πρέπει να οριστεί ο αριθμός 1.
  • Όταν ολοκληρωθεί η εγγραφή του/της μαθητή/τριας αποστέλλεται  μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείο (e-mail), στη διεύθυνση e-mail που δήλωσε ο γονέας/κηδεμόνας, με τα στοιχεία εγγραφής.

***   Ο αριθμός μητρώου μαθητή (ΑΜ) που θα σας ζητηθεί, για τους μαθητές της Α΄ τάξης και για όσους δεν έχουν αποκτήσει σύνδεση μέχρι σήμερα στο ΠΣΔ θα σας δοθεί κατόπιν επικοινωνίας με το σχολείο.