Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ελληνικό Μουσείο Μετεωριτών και στο Κλειστό Γήπεδο Σπόρτιγκ

Την Τρίτη 19 Μαρτίου 2019 μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων, με τους εκπαιδευτικούς και το Δ/ντή του σχολείου επισκεφτήκαμε το Ελληνικό Μουσείο Μετεωριτών και το Κλειστό Γήπεδο Σπόρτιγκ στα πλαίσια προγραμματισμένης εκπαιδευτικής επίσκεψης.

Η επίσκεψη περιλάμβανε ξενάγηση στον κόσμο των μετεωριτών (περισσότερους από 400 αυθεντικούς μετεωρίτες & ιμπακτικής φύσεως πετρώματα), προβολή ντοκιμαντέρ και εκπαιδευτικού υλικού, καθώς και διαδραστικά δρώμενα και παιχνίδια με έπαθλο μικρούς μετεωρίτες στις εγκαταστάσεις του Μουσείου αλλά και στο Κλειστό Γήπεδο του Σπόρτιγκ. Για πρώτη φορά στην Ελλάδα οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να αγγίξουν από κοντά και να επεξεργαστούν μετεωριτικό υλικό ηλικίας 4,567 δισ ετών, που δημιούργησε το ηλιακό μας σύστημα !

Ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία για τους μαθητές μας και μια επιτυχημένη εκπαιδευτική – ψυχαγωγική εκδρομή !!!