5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2018 στα πλαίσια του εορτασμού για την “5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού και της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2018” που φέτος έχει ως κεντρικό σύνθημα: “ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ” , οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας περπάτησαν μέχρι την Παναγίτσα και επιστροφή με τη συνοδεία των δασκάλων τους. Στην Παραλία του Καράβου αναρτήσαμε πανό, δημιουργία των μαθητών της ΣΤ΄ τάξης.

Ακολούθησαν στο προαύλιο του σχολείου αθλητικές δράσεις (παιχνίδια σκυταλοδρομίας, σκυταλοδρομίες με σχοινάκι)  και ομαδικά αθλήματα  (χάντμπολ, ποδόσφαιρο, βόλεϊ )  που οργάνωσε η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες έπαιξαν, συνεργάστηκαν και απόλαυσαν τα παιχνίδια όπου στο τέλος ήταν όλοι νικητές. Σκοπός ήταν ο συνδυασμός ψυχαγωγίας και άσκησης, η απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και η βελτίωση της φυσικής κατάστασης των μαθητών/τριών.

Με αφορμή την ημέρα αυτή αλλά και με σκοπό να δώσουμε χρώμα στο προαύλιο του σχολείου η καθηγήτρια της αγγλικής γλώσσας και η δασκάλα της ΣΤ΄ τάξης σε συνεργασία με το Διευθυντή του σχολείου,  σχεδίασαν και χρωμάτισαν φιγούρες αθλητών από διάφορα αθλήματα με χρώματα προσφορά του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ

“ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ”