Κυνήγι κρυμμένου θησαυρού στην Αλεξ/πολη

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας και των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων οι τάξεις Ε και Γ2 ασχολήθηκαν με την τοπική ιστορία.

Αρχικά τέθηκαν οι άξονες επεξεργασίας του θέματος, που ήταν η εκμάθηση της ιστορίας της πόλης μας μέσα από τα ιστορικά της μνημεία.  Οι μαθητές ανέλαβαν να συγκεντρώσουν πληροφοριακό και φωτογραφικό υλικό.

Η ομάδα της Ε τάξης αποφασίστηκε να ασχοληθεί με κτήρια που δεν υπάρχουν σήμερα, αλλά αποτέλεσαν σημαντικούς σταθμούς στην ιστορία της πόλης, Παράρτημα Γυμνασίου Αρρένων, Πασαλίκι, Μύλος Πρωτόππαπα, Βουλγάρικη εκκλησία και Καθολική Σχολική Θηλέων.

Η ομάδα της Γ2 τάξης ασχολήθηκε με κτήρια που υπάρχουν και λειτουργούν, είτε με την αρχική τους χρήση, είτε έχοντας αυτή αλλάξει με το πέρασμα των χρόνων, 3ο Δ.Σ. Αλεξ/πολης, Μητροπολιτικός Ναός Αγίου Νικολάου, Εκκλησιαστικό Μουσείο ( πρώην Γυμνάσιο Αρρένων), Εθνολογικό Μουσείο (εξοχική κατοικία της οικογένειας Αλτιναλμάζη, ομογενών από Ανδριανούπολη), Αρμένικη και Καθολική Εκκλησία, Δημοτική Βιβλιοθήκη ( πρώην Καπνομάγαζο), 1ο Πειραματικό Δημοτικό σχολείο (πρώην Ζαρίφειος Παιδαγωγική Ακαδημία) και Φάρος.

Το υλικό που συγκεντρώθηκε επεξεργάστηκε μέσα στις τάξεις  και παρουσιάστηκε  από τους μαθητές στον φυσικό τους χώρο . Με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών  δημιουργήθηκαν διαδραστικά παιχνίδια και χάρτης με τα τοπόσημα αυτά.

Με ευχάριστο και παιγνιώδη τρόπο μπορείτε να τα γνωρίσετε κι εσείς.

Καλή σας διασκέδαση!!!

Κυνήγι ιστορικού θησαυρού Αλεξ/πολης