καθαρί-ζω για το μέλλον

36 dimστο Μαραθώνιο Οικολογικής Ευαισθησίας με τίτλο “καθαρί-ζω για το μέλλον” , που διοργάνωσε το Εθνικό Κέντρο ΄Ερευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού σε συνεργασία με την εταιρεία  HENKEL , για τη σχ. χρονιά 2014-15, πήρε μέρος το σχολείο μας με εικαστική δημιουργία . Η τάξη που συμμετείχε είναι η περσινή Β΄τάξη , με έργο στο οποίο συμμετείχαν 11 μαθητές και μαθήτριες.

Τα παιδιά , με την καθηγήτρια των Εικαστικών κ. Μαρία Λούβαρη, επέλεξαν να δουλέψουν με θέμα την προστασία των δασών. Σε πρώτο βήμα οργανώθηκαν σε ομάδες εργασίας και έκαναν λίστα από πιθανές αιτίες καταστροφής των δασών. Συγχρόνως του δόθηκε η ευκαιρία να μιλήσουν για τη γραφιστική και το σχεδιασμό λογοτύπων. ΄Ολοι μαζί κατέληξαν στο τελικό αποτέλεσμα της μακέτας και αποφάσισαν τη χρήση μαρκαδόρων σε χαρτί  για να πλησιάσουν την αισθητική του τυπώματος.

Η απονομή, στην οποία παρευρέθηκαν γονείς και μαθητές, έγινε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δημαρχείου , στις 7 Νοεμβρίου.