Ευχαριστούμε για τη φιλοξενία το 68ο Γυμνάσιο Αθηνών, όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας είχαν σήμερα την ευκαιρία να ενημερωθούν για αυτό το τόσο σημαντικό βήμα στη σχολική τους ζωή. Συζητήθηκαν διάφορα θέματα και λύθηκαν απορίες. Έγινε αντιληπτό ότι το Γυμνάσιο φέρνει μαζί του πολλές νέες και ωραίες προκλήσεις! Τα παιδιά συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί κ. Στυλιανή Ισιγόνη (ΠΕ70) και κ. Κων/νος Βούλγαρης (ΠΕ06).

1713864669654 1

Σήμερα, 22 Απριλίου 2024, υλοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου διδακτική δράση κατά την οποία τα παιδιά έμαθαν την ιστορία του Λαζάρου και το έθιμο με τα λαζαράκια, τα οποία τα παιδιά μάλιστα είχαν την ευκαιρία να παρασκευάσουν τα ίδια υπό την καθοδήγηση των καλεσμένων μας. Τα παιδιά παρακολούθησαν επίσης πως το σιτάρι γίνεται αλεύρι μέσω της μυλόπετρας αλλά και ενός ηλεκτρικού αλευρόμυλου. Στιγμιότυπα από τη δράση.

Λήψη αρχείου

Σήμερα, 22 Απριλίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριές μας της ΣΤ΄ τάξης συμμετείχαν στο διαγωνισμό Γλώσσας του ΕΚΠΑ “Κλείταρχος και Βερενίκη“.

κλειταρχος

Ο διαγωνισμός αποσκοπεί στην καλλιέργεια της αγάπης και του ενδιαφέροντος των μαθητών για την ελληνική γλώσσα. Οι μαθητές διαγωνίζονται στην κατανόηση κειμένου και σε δραστηριότητες που αφορούν το λεξιλόγιο, τις μορφοσυντακτικές δομές και την παραγωγή γραπτού λόγου στο πλαίσιο της κειμενοκεντρικής προσέγγισης και της λειτουργικής γραμματικής.

Ο γλωσσικός διαγωνισμός υλοποιείται σε δύο άξονες: αφενός ο Κλείταρχος απευθύνεται κυρίως σε μαθητές που έχουν την ελληνική ως μητρική (ή πρώτη γλώσσα), αφετέρου η Βερενίκη σε μαθητές που μαθαίνουν την ελληνική ως δεύτερη/ξένη γλώσσα ή δικαιούνται διαφοροποιημένη εξέταση. Οι εκπαιδευτικοί, γνωρίζοντας το γλωσσικό προφίλ των μαθητών τους, προτείνουν τη συμμετοχή στον Κλείταρχο ή τη Βερενίκη.

Τα θέματα και οι λύσεις του σημερινού διαγωνισμού ήταν τα παρακάτω:

Κλείταρχος Στ’_2024_ΤΕΛΙΚΟ ΘΕΜΑ

Βερενίκη ΣΤ’_2024_ΤΕΛΙΚΟ_ΘΕΜΑ

Kleitarchos_St__2024_Apantiseis

Bereni__ki_ST__2024_TELIKO_LYSEIS_1

Δημιουργίες των μαθητών και μαθητριών μας στο εργαστήρι κατασκευής λαμπάδας της δασκάλας μας εικαστικών, κας Ειρήνης Μπαζάρα.

Λήψη αρχείου

Οι μαθητές της Ε’ τάξης του σχολείου μας, χρησιμοποιώντας το Scratch, δημιούργησαν κόμικ για να μας μάθουν  τους κανόνες που πρέπει να τηρούμε για να χρησιμοποιούμε το Διαδίκτυο με ασφάλεια!

Αφροδίτη & Μαργαρίτα

Γιώργος Θ. και Μάξιμος