Τα σχολεία υιοθετούν τον εθνικό δρυμό της Πάρνηθας

Parnitha - Athens | Πάρνηθα - Αθήνα

“Parnitha – Athens | Πάρνηθα – Αθήνα” από Patsnik διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-2.0

Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης “Τα σχολεία υιοθετούν τον εθνικό δρυμό της Πάρνηθας”. Το πρόγραμμα εντάσσεται στο πλαίσιο της λειτουργίας της συνεργατικής πρωτοβουλίας «Σχολεία για το κλίμα: Νησίδες ανθεκτικότητας και αλλαγής», της πρωτοβουλίας του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. «Τα σχολεία υιοθετούν χερσαία και παράκτια οικοσυστήματα της Ελλάδας με αρ. πρωτ. Φ11/114431/Δ7/12-10-2023 και της προτεινόμενης στα Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων κεντρικής θεματικής ενότητας «Φυσικές καταστροφές: Πρόληψη, αντιμετώπιση και οι επιπτώσεις τους στο Περιβάλλον, την Υγεία, τον Πολιτισμό και την Εργασία».

Στόχος του προγράμματος είναι: Η γνωριμία των μαθητών/τριών με το οικοσύστημα του Εθνικού Δρυμού της Πάρνηθας, των συνεπειών από την πρόσφατη δασική πυρκαγιά και των γενικότερων επιπτώσεών της στο κλίμα του λεκανοπεδίου της Αττικής. Η απόκτηση γνώσεων, ικανοτήτων, δεξιοτήτων και στάσεων αναφορικά με την προστασία των υπόλοιπων πνευμόνων πρασίνου της Αττικής και η ενεργός συμμετοχή των μαθητών/-τριών με ανάληψη δράσεων ευαισθητοποίησης και προστασίας του Εθνικού Δρυμού.

Χρήσιμοι σύνδεσμοι