31ο

Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου

Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό Ανοικτού Κώδικα στο εργαστήριο Πληροφορικής

Οκτ 20188

Το εργαστήριο Πληροφορικής του 31ου Δημοτικού Περιστερίου αξιοποιείται με Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό Ανοικτού Κώδικα (ΕΛΛΑΚ). Οι εφαρμογές ΕΛΛΑΚ που έχουν υιοθετηθεί, δεν έχουν κόστος αγοράς άδειας χρήσης, οπότε οι μαθητές μας μπορούν να τις εγκαταστήσουν και χρησιμοποιήσουν ελεύθερα σε απεριόριστο αριθμό εγκαταστάσεων, και εκτός σχολείου, δηλαδή στους ιδιωτικούς τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές. Σημειώνεται δε, ότι οι απαιτήσεις των εφαρμογών ΕΛΛΑΚ είναι κατά κανόνα περιορισμένες οπότε μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σε παλαιότερου τύπου ηλεκτρονικούς υπολογιστές. Έτσι, οι μαθητές μας αποκτούν ίσες ευκαιρίες πρόσβασης στη γνώση και τις δυνατότητες των σύγχρονών ΤΠΕ, αποθαρρύνεται η χρήση παράνομου λογισμικού, ενώ χρησιμοποιείται ένα σύστημα που εναρμονίζεται πλήρως με εκπαιδευτικές αρχές και ιδανικά όπως ελευθερία, συνεργασία και δημοκρατικότητα.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Σεπ 200820

Αγαπητοί γονείς & μαθητές.

Ο διευθυντής και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου σας εύχονται καλή σχολική χρονιά!

Στοιχεία επικοινωνίας

Σεπ 200817