Χρήση πλατφόρμας εξ ΑΕ (e-me και eclass | η-τάξη)

Για υλοποίηση της ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, χρησιμοποιούνται δύο πλατφόρμες που διατίθενται από το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων σε όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες και τους/τις εκπαιδευτικούς: η e-me και η eclass (η-τάξη)

Πριν ξεκινήσει κανείς να χρησιμοποιήσει τα παραπάνω εργαλεία, είναι πάρα πολύ σημαντικό να διαβάσει σχολαστικά τις οδηγίες

Πολύ πιθανό, λόγω του μεγάλου φόρτου κίνησης και απότομης αύξησης των χρηστών, και καθώς δεν έχουν ολοκληρωθεί οι απαραίτητες αναβαθμίσεις και επεκτάσεις από τις αρμόδιες υπηρεσίες στις δικτυακές υποδομές του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου όπου και φιλοξενούνται e-me και eclass, να παρατηρούνται καθυστερήσεις στους χρόνους απόκρισής τους. Ιδιαίτερα τις ώρες αιχμής πρέπει να έχουμε υπομονή. Ελπίζουμε γρήγορα τα προβλήματα να επιλυθούν και να έχουμε όλοι μας μια καλύτερη εμπειρία χρήσης.