4ος ΘΕΜΑΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ  Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία

STEAM/ Εκπαιδευτική ρομποτική   ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ “Μικροί μετεωρολόγοι”

Οι μαθητές εργαζόμενοι σε ομάδες, με έναυσμα τις καιρικές συνθήκες προβληματίστηκαν  για τις μεταβολές τους και τις κατέγραψαν καθημερινά χρησιμοποιώντας πολυτροπικά μέσα, ενώ τις συσχέτισαν  με τις επιδράσεις  που έχουν στην καθημερινότητά τους.

Οι μαθητές με απλά όργανα που κατασκεύασαν  οι ίδιοι συνέλεξαν δεδομένα και έγινε η σύνδεση των καιρικών φαινόμενων με τις επιδράσεις τους στις κοινωνίες και το περιβάλλον, μέσα από παιγνιώδεις διαδικασίες. Έγινε εισαγωγή στην Ρομποτική και τον προγραμματισμό με τη μελισσούλα  beebot.  Παρουσιάζουμε μερικές από τις δράσεις μας.

Ψηφίσαμε τον αγαπημένο μας καιρό και τον ζωγραφίσαμε σε ατομικό φύλλο εργασίας.

Ζωγραφίσαμε τον καιρό στις τέσσερις εποχές του χρόνου

9

Κατασκευάσαμε βροχόμετρο, πυξίδα, ανεμoύριο και θερμόμετρο. Τις ιδέες για τις κατασκευές τις πήραμε από την εξαιρετική συνάδελφο Μαρίνα Ζαχαρία.

2 3 1 6

Χρησιμοποιήσαμε το ρομπότ beebot  για την εισαγωγή στη Ρομποτική και τον προγραμματισμό.  Τα παιδιά προγραμμάτιζαν το beebot και  το οδηγούσαν στο καιρικό φαινόμενο που προέβλεπε  ο μετεωρολόγος.