ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

2ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗΣ

Το 2ο Νηπιαγωγείο Μητρόπολης ιδρύθηκε το 1999 με ΦΕΚ Φ.32/854/Γ1/648/7-9-1999 ως Ενιαίου Τύπου Ολοήμερο Νηπιαγωγείο και ανήκει στην Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας. Είναι οργανικά διθέσιο αλλά από τον Σεπτέμβριο του 2020 λειτουργεί ως μονοθέσιο.

Το κτίριο όπου στεγάζεται το 2ο Νηπιαγωγείο Μητρόπολης άρχισε να κατασκευάζεται το 2006 και δόθηκε σε λειτουργία τον Φεβρουάριο του 2007. Επομένως είναι ένα σύγχρονο κτίριο το οποίο αποτελείται από δύο (2) μεγάλες, ευρύχωρες αίθουσες 48,72 τ.μ. η κάθε μία, γραφείο εκπαιδευτικών, προθάλαμο, κουζίνα, τουαλέτες, αποθήκη και λεβητοστάσιο. Η αυλή του σχολείου είναι αρκετά μεγάλη με πολλά δέντρα, γρασίδι, παγκάκια και όμορφες βρύσες  όπου  περνούν ευχάριστα στο διάλλειμά τους τα παιδιά.

Είναι εξοπλισμένο με υπολογιστές στο γραφείο και στις δύο αίθουσες, φωτοτυπικό μηχάνημα, εκτυπωτή και σκάνερ. Επιπλέον διαθέτει laptop και προτζέκτορα προς ικανοποίηση των εκπαιδευτικών μας αναγκών και δράσεων.