2ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΧΑΛΑΣΤΡΑΣ

Blog του 2ου ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΧΑΛΑΣΤΡΑΣ

Χριστουγεννιάτικα παιχνίδια με γονείς!

Δεκ 201815

To Χριστουγεννιάτικο bazaar μας!!!

Δεκ 201812

Είμαστε τόσο υπερήφανοι για το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας που οργάνωσε ένα τόσο ωραίο Bazaar! Είμαστε τόσο συγκινημένοι με όλους τους γονείς που ανταποκρίθηκαν είτε με τις δημιουργίες τους είτε με την παρουσία τους τη σημερινή ημέρα!

Τη διακόσμηση του χώρου επιμελήθηκε η κ. Αναστασία Βαϊτσίδου και την ευχαριστούμε θερμά γι΄αυτό!

και μελομακάρονα!

Τα υπέροχα κορίτσια του Συλλόγου μας!!!

Με τη διακοσμήτρια κ. Βαϊτσίδου

Αυτές οι πρωτοβουλίες, αυτές οι συνεργασίες, αυτό το μεράκι και η αγάπη για τα σχολεία των παιδιών μας δύνανται να δώσουν πνοή και νόημα στην παιδεία. Όλοι μαζί μπορούμε να κάνουμε πολλά!!!

Όλοι οι εκπαιδευτικοί  σας ευχαριστούμε θερμά για όσα κάνετε για το σχολειό μας!

Καλές Γιορτές!!!

Πρόσκληση σε χριστουγεννιάτικο Bazaar!

Δεκ 20186

Και τη φετινή χρονιά ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων  του Νηπιαγωγείου μας οργάνωσε με πολλή αγάπη και  μεράκι,  χριστουγεννιάτικο  bazaar !

Σας περιμένουμε στο Νηπιαγωγείο μας για να θαυμάσουμε μαζί τις δημιουργίες των μαμάδων!!!

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

Νοέ 201825

Αφιέρωμα στο Πολυτεχνείο

Νοέ 201822

Ειρήνη, η ιστορία ενός παιδιού πρόσφυγα

Νοέ 201820

Το «Πανελλήνιο ΔΙΚΤΥΟ για το ΘΕΑΤΡΟ στην ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ»

είναι επιστημονική ένωση για την προώθηση της έρευνας και της πράξης του θεάτρου, του εκπαιδευτικού δράματος, του θεατρικού παιχνιδιού και των άλλων παραστατικών τεχνών στην εκπαίδευση (τυπική και μη τυπική).

Ξεκίνησε άτυπα το 1998 από μια ομάδα εκπαιδευτικών που αναζητούσαν τη θέση του θεάτρου στην εκπαίδευση. Το Σεπτέμβριο 2001 συγκροτήθηκε ως αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία για να μετατραπεί τον Ιούνιο 2006 στη σημερινή νομική μορφή: «μη κερδοσκοπικό σωματείο» . Είναι μια ανεξάρτητη επιστημονική ένωση με μέλη εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων και βαθμίδων που προσφέρουν εθελοντικά την εργασία τους.

Στις 19 Νοεμβρίου μάς επισκέφθηκαν 2 μέλη, η Αφροδίτη και η Αντιγόνη για την εφαρμογή μιας βιωματικής δράσης-θεατρικού παιχνιδιού.

Το θέμα ήταν η Ειρήνη και η ιστορία «Ειρήνη, η ιστορία ενός παιδιού πρόσφυγα»

Τα βήματα ήταν τα ακόλουθα:

1. Ψυχοκινητικά παιχνίδια για το δέσιμο της ομάδας

2. Αφήγηση

3.  Δραματοποίηση:

«Η Ειρήνη είναι ένα παιδί πρόσφυγας που έμεινε μόνο. Περιπλανώμενο πέρασε από τις χώρες των Χωρικών

των Πετροφάγων

των Μουντζουρωμένων Κορακιών

των Μεταξωτών Ουρών

των Αχόρταγων και των Φτωχών

Κανείς τους δεν την ήθελε επειδή ήταν Ξένη και Διαφορετική.

Ώσπου, συνάντησε τον Καλόκαρδο και την οικογένειά του που την καλοδέχτηκαν και την έκαναν μέλος της»

Κατά τη διάρκεια της δραματοποίησης εξελισσόταν ταυτόχρονα η συναισθηματική επεξεργασία της ιστορίας. Τα παιδιά αναρωτήθηκαν γιατί οι ήρωες έδιωχναν τη μικρή Ειρήνη και τι θα μπορούσαν να αλλάξουν.

Στο τέλος, την αποδέχθηκαν και τις χάρισαν ευχές. Είναι χαρακτηριστική η τελευταία ατάκα της Ελισάβετ που υποδυόταν την Ειρήνη. Είπε σε όλους «Σας αγαπώ!» και όλοι νιώσαμε συγκινημένοι για το αποτέλεσμα της παραπάνω βιωματικής δραστηριότητας.

Στη συνέχεια, στην τάξη, είδαμε το σχετικό video στο youtube και τα παιδιά ζωγράφισαν μία χώρα από αυτές που επισκέφθηκε η μικρή Ειρήνη

Αντιγόνη. και Αφροδίτη είσαστε υπέροχες! Τα παιδιά βίωσαν μέσα από τους ρόλους τους την ιστορία της μικρής Ειρήνης και σε εμάς προσφέρατε την καλύτερη αφορμή για να ξεκινήσουμε το φετινό μας Καινοτόμο Πολιτιστικό Πρόγραμμα που έχει σχέση με τα Ανθρώπινα Δικαιώματα!

Σας ευχαριστούμε πολύ!

«Επικοινωνία Μέρος 1ο- Χτίζοντας σχέση με το παιδί μου»

Νοέ 201814

Αγαπητοί γονείς,

Την Πέμπτη 29 Νοεμβρίου θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας η 3η Συνάντηση – Επιμόρφωση  με την Κοινωνική μας Λειτουργό κ. Φανή Καμπούρη με θέμα

«Επικοινωνία Μέρος 1ο– Χτίζοντας σχέση με το παιδί μου»

Ώρα συγκέντρωσης: 17:45

Ώρα Έναρξης: 18:00

Πραγματοποίηση Επιμόρφωσης

Νοέ 20181

Η ανταπόκριση των γονέων μεγάλη και τα συναισθήματα ποικίλα μετά τη λήξη της προγραμματισμένης

Συνάντησης – Επιμόρφωσης με θέμα «Αρνητική Συμπεριφορά – Υπάρχει λόγος;»

Μοιραστήκαμε τις εμπειρίες μας και τους προβληματισμούς μας και μέσα από αλληλεπιδράσεις διαπιστώσαμε με ανακούφιση ότι δεν είμαστε μόνοι! Οι ίδιες ανησυχίες και οι ίδιες έγνοιες απασχολούν όλους τους γονείς!

Καταλήγοντας στο συμπέρασμα ότι το χτίσιμο μιας υγιούς επικοινωνίας με τα παιδιά μας προλαμβάνει αλλά και αντιμετωπίζει αρνητικά στοιχεία στη συμπεριφορά τους, ανανεώσαμε το ραντεβού μας για τον επόμενο μήνα με θέμα την Επικοινωνία

Ευχαριστούμε θερμά τη συντονίστριά μας κ. Φανή Καμπούρη για όλα όσα μοιραστήκαμε σήμερα!

Αρνητική Συμπεριφορά – Υπάρχει λόγος;

Οκτ 201830

Αγαπητοί γονείς,

σας προσκαλούμε στη 2η  Συνάντηση –Επιμόρφωση με την Κοινωνική Λειτουργό κ. Φανή Καμπούρη

με θέμα «Αρνητική Συμπεριφορά-Υπάρχει λόγος;»

Η επιμόρφωση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 1  Νοεμβρίου στις 18:00 στο χώρο του σχολείου μας.

Αλλαγή ημερομηνίας της Συνάντησης-Επιμόρφωσης

Οκτ 201811

Σας ενημερώνουμε ότι η προγραμματισμένη για αύριο επιμόρφωση

«Αρνητική συμπεριφορά – Υπάρχει λόγος»

αναβάλλεται για την Πέμπτη 1 Νοεμβρίου την ίδια ώρα

λόγω ασθένειας της συντονίστριας.

Παρακαλούμε κοινοποιείστε προς ενημέρωση όλων

« Παλιότερα άρθρα
Δεκέμβριος 2018
« Νοέ

Μελλοντικές εκδηλώσεις

Δεν υπάρχουν μελλοντικές εκδηλώσεις για αυτή την ομάδα.

IMG_1998

Το 2ο  Νηπιαγωγείο Χαλάστρας βρίσκεται στην Χαλάστρα Θεσσαλονίκης και ανήκει στον Καλλικρατικό δήμο ΔΕΛΤΑ. Αποτελείται από 2 τμήματα:
Το Κλασικό 1

και το Κλασικό 2.

Λειτουργεί Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα

καθώς και Τμήμα Ένταξης.

Εργαζόμενοι εκπαιδευτικοί με οργανική θέση:
Αικατερίνη Καμπούρη – νηπιαγωγός στο Κλασικό 1,

Ουρανία Οικονόμου-νηπιαγωγός στο Κλασικό 2,

Ευμορφία Οικονόμου – Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου και νηπιαγωγός στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα