Το πρόβλημα των ναρκωτικών

Γράφει και προτείνει: ο Ηλίας Ανδριανός, μαθηματικός.

Το πρόβλημα των ναρκωτικών και η μεγάλη εξάπλωσή του σε ολοένα και μικρότερες ηλικίες  είναι πολύ σοβαρό. Έχω την αίσθηση ότι όλοι κάνουμε σαν να μην καταλαβαίνουμε τί ακριβώς γίνεται γύρω μας και ενδεχομένως τί ακριβώς έγινε ή  γίνεται ή μπορεί να γίνει στους κλειστούς χώρους όπου ζούμε αρκετές ώρες την ημέρα (δηλαδή, στο σχολείο).

Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι το πρόβλημα έχει κτυπήσει εδώ και καιρό την πόρτα των σχολείων. Γι’ αυτό δεν πρέπει να κλείνουμε τα μάτια και οι δράσεις θα πρέπει να είναι στοχευμένες.

Η εκπομπή “Πρωταγωνιστές” του Σταύρου Θεοδωράκη με ειδικότερο θέμα “Ένα νησί, μια συμμορία, μια φυλακή, ένα μεγάλο μυστικό”, που προβλήθηκε σε δύο μέρη, την Κυριακή 25 Μαρτίου και την Τετάρτη 28 Μαρτίου 2012 από το τηλεοπτικό κανάλι Mega, με αφορμή ένα πραγματικό γεγονός στη Χίο, αφήνει περιθώρια για προβληματισμό και συζήτηση, τόσο μεταξύ μας όσο και με τους μαθητές.